×
Rusia, Dhjetor 2009
Më 31 dhjetor në kinematë ruse do të shfaqet filmi i ri  "Rrufeja
Në rrugën e vet drejt tolerancës së gjithmbarshme bota mund të humbas
Viti i ri po marshon tashmë në gjithë Rusinë. Për shkak të
Urimet e Presidentit të Rusisë me rastin e Vitit të Ri. "Të nderuar qytetarë të Rusisë! Të dashur miq!
Viti 2009 për Rusinë, si dhe për gjithë botën, ishte mjaft
Në vitin 2009 doli në një nivel të ri bashkëpunimi i Rusisë me shtetet ballkanike.
Viti i Ri 2010 erdhi në Rusi. Të parët, sipas orës lokale t
Tenistët rusë Marat Safin dhe Anastasia Miskina u dekoruan me urdhëra. Në përputhje me dekretin e Presidentit Dimitri Medvediev, sportistët u nderuan me  dekorata "Për meritat në zhvillimin e sportit dhe punën e ndërgjegjshme shumëvjeçare".
Që nga 1 janari i vitit 2010 në Bruksel do të hyjë në detyrën e Presidentit të Këshillit Europian-post ky që parashikohet nga Traktati i Lisbonës- ish Kryeministri i Belgjikës Herman Achille Van Rompuy.
Suksese grandioze u uroi për vitin që vjen Kryeministri Vladimir Putin qytetarëve rus
Bashkimi doganor Bjellorusi, Rusi dhe Kazakistan do të fillojë të veprojë që nga 1 janari i vitit 2010.
Që nga 1 janari kryesia e Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) do të kalojë nga Moldavia tek Rusia. Vëmendje kryesore gjatë kohës së kryesimit rus do tu kushtohet vendimeve në sferën e studimeve shkencore dhe teknologjive inovatore.
Ekipi rus i "Kamaz-Master" po përfundon në Buenos-Aires përgatitjet e fundit përpara startit të realit ndërkombëtar "Dakar-2010", i cili do të zhvillohet më 2 janar.
Rusët po përgatiten të festojnë Vitin e Ri. Tradicionalisht ata mblidhen në rrethin familiar dhe pasi dëgjojnë mesazhin televiziv të Presidentit, ngrejnë gotat me shampanjë, duke i uruar njëri tjetrit shëndet, lumturi dhe prosperitet.
Katër banka kryesore ruse i dhanë ministrisë së financave të Bjellorusisë një kredi  prej 6 miliardë rublash dhe do ti përfshijnë obligimet shtetërore të saj në tregun e fondeve të Federatës Ruse.
Prodhimi  industial në Rusi për këto 9 muajt e fundit u rrit me 20 %. Të dhëna të tilla në eterin e radiostacionit "Eho e Moskës" i përmendi ish këshilltari i presidentit, ekonomisti Andrei Illarionov.
Po ç'pamje ka jeta e përditshme e Rusisë së re, e cila u formua gjatë periudhës së çmimeve të larta të naftës? Një pyetje të tillë shtron revista "Itogi" ("Përfundimet").
Sberbanka e Rusisë i paraqiti gjigandit amerikan të automobilave "General Motors" një llogari shumëmilionëshe dëmshpërblimi për marrëveshjen e prishur në lidhje me ujdinë e shit-blerjes së kompanisë gjermane të automobilave Opel.
Simboli "më i madh" i vitit 2010-tigri i Amurit-do ti gëzojë të gjithë ata që do të vizitojnë zooparkun e Moskës në ditët e festave të fundvitit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Dhjetor 2009
Kalendari i ngjarjeve
Dhjetor 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
27