×
Politikë 1 gusht 2013

Rusia dhe Taxhikistani mund të fillojnë së shpejti zbatimin praktik të marrëveshjes mbi praninë e bazës ushtarake ruse në territorin e Republikës, deklaroi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin në përfundim të bisedimeve me Presidentin e Taxhikistanit, Emomalii Rahmon, në Moskë.

Autoritetet amerikane kanë ndërmend të diskutojnë sot me Federatën Ruse situatën me dhënien e strehimit (azilit) të përkohshëm ish-agjentit të CIA-s Edward Snowden dhe bisedimet e ardhshme të Ministrave të Mbrojtjes dhe Punëve të Jashtme të Federatës Ruse dhe Shteteve të Bashkuara, deklaroi Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Marie Harf.

Amnesty International e vlerëson pozitivisht dhënien e azilit të përkohshëm nga ana e Rusisë ish-bashkëpunëtorit të shërbimeve amerikane të zbulimit, Edward Snowden, deklaroi ditën e enjte Kreu i organizatës së të drejtave të njeriut në Moskë, Sergei Nikitin.

Radiokompania "Zëri i Rusisë" iu drejtua me lutjen për të komentuar problematikën ballkanike Drejtorit të Departamentit të Katërt Evropian të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Andrei Masllov.

Rusia dënon vendosmërisht sulmet e radikalëve në Siri ndaj popullsisë paqësore kurde, deklaruan në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Rusisë.

Ish-agjenti i zbulimit amerikan Edward Snowden e ka quajtur "triumf të drejtësisë" vendimin e autoriteteve ruse për t'i dhënë atij azil të përkohshëm.

Babai i ish-agjentit të CIA-s Edward Snowden, i cili mori azil të përkohshëm në Federatën Ruse, falenderon Rusinë dhe Presidentin Vladimir Putin për ndihmën e dhënë djalit të tij.

Një helikopter luftarak i kontingjentit të forcave të NATO-s në Afganistan dha gabimisht goditje mbi pozicionet e ushtrisë afgane në provincën lindore Nangarhar. Si rezultat mbetën të vrarë 4 ushtarë.

Dhënia e azilit të përkohshëm politik Edward Snowden nga ana e Rusisë nuk ka gjasa të ndikojë në vendimin e Presidentit amerikan Barack Obama për të marrë pjesë apo jo në Samitin e “G-20-ës”, i cili do të mbahet 5-6 shtator në Shën Petersburg, tha në një intervistë me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" Drejtori i Përgjithshëm i Qendrës ruse për Informacionin politik Aleksei Muhin.

Ministria e Punëve të Brendshme e Egjiptit kërkoi nga mbështetësit e ish-Presidentit Mohammed Mursi, që ndodhen në sheshet Rabia al-Adawiyya dhe Al-Nahda në Kajro, të ndalojnë aksionet e protestave.

Gjykata e Bangladeshit nxorri jashtë ligjit partinë kryesore opozitare islamiste në vend - "Jamaat-e-Islami" - duke e bazuar vendimin e saj në faktin se programi i partisë bie në kundërshtim me kushtetutën e vendit.

Qeveria e Estonisë miratoi sot marrëveshjen estonezo-ruse mbi bashkëpunimin transkufitar dhe ndërkufitar.

Negociatat e drejtpërdrejta pelestinezo-izraelite do të fillojnë menjëherë mbas përfundimit të Ramazanit, pas 11 gushtit, deklaroi ditën e enjte Ministri i Punëve të Jashtme i Palestinës, Riyad al-Maliki, në një intervistë për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë".

Forcat Ajrore të Desantit të Rusisë mund të ndodhen në Siri në rast të shprehjes së vullnetit politik të Presidentit të vendit për këtë dhe bashkërendimit të të gjitha çështjeve me Këshillin e Sigurimit të OKB-së, njoftoi ditën e enjte Komandanti i Forcave Ajrore të Desantit të Rusisë, Gjeneral-koloneli Vladimir Shamanov .

Për Forcat Ajrore ruse të Desantit do të zhvillojnë një hibrid unikal të makinës luftarake dhe helikopterit gjuajtës.

Ish-bashëpunëtori i shërbimeve amerikane të zbulimit, Edward Snowden, ditën e enjte u largua nga aeroporti "Sheremetievo" i Moskës, nga zona e tranzitit, ku ai qëndroi për më shumë se një muaj që nga 23 qershori dhe aktualisht ndodhet në territorin e Rusisë, njoftoi përfaqësuesi i aeroportit.

Në një fjalim, mbajtur në nder të përvjetorit të 67-të të ushtrisë, Presidenti sirian Bashar Al-Assad deklaroi se "është i bindur për fitoren" mbi rebelët.

NATO deri më tani nuk ka plane për ndërhyrje në situatën në Egjipt, ku më 3 korrik në sfondin e protestave masive ushtarakët rrëzuan nga pushteti Presidentin islamik Mohammed Mursi, deklaroi Komandanti i Forcave të armatosura të bashkuara të NATO-s në Evropë, Gjenerali amerikan Philip Breedlove.

Dhoma e Deputetëve të Uruguait votoi në favor të legalizimit të marihuanës.

Autori i rrjedhjeve të bujshme në media të materialit të klasifikuar mbi programet amerikane të spiunazhit, Edward Snowden, ditën e enjte do të bëjë një deklaratë lidhur me çështjen e informatorit të "WikiLeaks", Bradley Manning, njofton "WikiLeaks" në faqen e vet në Twitter.

Snajperi duhet të qëllonte mbi Presidentin e Venezuelës, Nicolas Maduro, më 24 korrik, në kuadër të operacionit të planifikuar "Babe".

SHBA-ja, si dhe më parë, nuk dëshiron që situata e krijuar rreth ish-agjentit të CIA-s, Edward Snowden, të ushtrojë ndikim negativ në marrëdhëniet ruso-amerikane, deklaroi Përfaqësueja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Marie Harf, në një konferencë të rregullt për shtyp.

Në rajonin e Çeljabinsk (zona e Uraleve e Rusisë) në poligonin Çebarkul sot startuan stërvitjet ushtarake ruso-kineze.

Kongresi amerikan votoi për projektligjin, i cili aplikon sanksione kundër Iranit në lidhje me programin e tij bërthamor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2013
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2013
3
4
10
11
17
18
24
25
31