×
Politikë 25 qershor 2013

Sipas informacioneve nga burimet diplomatike, Rusia, SHBA-ja dhe OKB-ja nuk kanë arritur të bien dakord mbi një datë të caktuar për zhvillimin e konferencës “Gjeneva-2", të kushtuar zgjidhjes së krizës siriane. Ky është rezultati zhgënjyes i konsultimeve trepalëshe në Gjenevë.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, deklaroi në një konferencë pë
Edward Snowden si një pasagjer transit mund të fluturojë kudo që ai dëshiron
Dyshimet e SHBA-së rreth legjitimitetit të veprimeve të qeverisë së Hong Kongut në
Gjatë një bisede telefonike Presidenti amerikan Barack Obama dhe Kryeministri turk Recep Tyyip Erdogan diskutuan protestat antiqeveritare në Turqi, thuhet në komunikatën e përbashkët të liderëve të të dy vendeve.
Emiri i Katarit, sheiku Hamad bin Khalifa Al Thani, në trensmetim të drejtpërdrejtë në televizionin shtetëror abdikoi nga froni në favor të Princit trashëgimtar - birit të tij - 33-vjeçarit sheikut Tamim bin Hamad Al Thani.
Pjesën e mbetur të borxhit të Bashkimit Sovjetik kundrejt Finlandës të një shume prej 5,3 milionë $ Rusia do ta shlyejë me një pagesë të vetme, njoftoi të martën shërbimi për shtyp i Qeverisë ruse.
Moska synon të zbatojë plotësisht detyrimet e veta sipas kontratave të nënshkruara
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, gjatë një fjalimi në një konferencë për shtyp në Nju Delhi, ka paralajmëruar autoritetet e Kinës dhe Rusisë në "pasojat" e mundshme që lidhen me rastin e ish-oficerit të CIA-s Edward Snowden.
Presidenti rus Vladimir Putin pritet të mbërrijë sot në Finlandë për
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30