×
Politikë 24 qershor 2013
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin në kuadër të Samitit të Forumit të
Çështja në lidhje me mbajtjen e konferencës mbi zgjidhjen paqësore në
Komisioni Europian ka vendosur të akordojë 400 milionë euro shtesë këtë vit
Në marrëdhëniet midis Rusisë dhe SHBA-së është shfaqur një ngacmues i ri. Ai u bë ish-agjenti i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë të SHBA-së, Edward Snowden. Duke u drejtuar nga Hong Kongu për në Ekuador, ku ai shpreson të marrë azil politik, Edward Snowden bëri një ndalesë në Moskë. Uashingtoni kërkoi menjëherë ekstradimin e tij nga Rusia. Sidoqoftë, probabiliteti që kjo kërkesë do të kënaqet, është jashtëzakonisht i vogël.
Policia e shtetit indian të Andhra Pradesh arrestoi Ministrin e Punëve të Brendshme Sushilkumar Shinde dhe Kreun e Ministrisë së Financave Chidambaram Palaniappan si të dyshuar për mashtrim.
"Pikësynimet e deklaruara në Doha dhe të zbatuara tashmë në praktikë lidhur
Më shumë se 60 shkencëtarë bullgarë, avokatë, gazetarë dhe aktivistë
Ministri i Punëve të Jashtme të Ekuadorit Ricardo Patiño konfirmoi se po shqyrtohet kërkesa e Edward Snowden për azil politik.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30