×
Politikë 19 qershor 2013
Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë bisedimeve me Presidentin amerikan Barack Obama preku temën e pë
Autoritetet e Koresë së Veriut kërcënojnë me dënim me vdekje personat, të cilët kanë përhapur fjalë se Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, po studion përvojën e Adolf Hitlerit.
Dy mijë delegatë dhe gazetarë, tetë mijë oficerë të policisë dhe bashkëpunëtorë të shërbimeve të sigurisë si dhe 50.000.000 £ për garantimin e sigurisë. Samiti i "Tetëshes së Madhe" përfundoi. Rezultat zyrtar i tij u bë komunikata prej gati 40 faqesh, në të cilën kanë gjetur pasqyrim marrëveshjet kryesore të liderëve të “G-8”.
Themeluesi i site "WikiLeaks" Julian Assange deklaroi se ai ka ndërmend të qëndrojë në Ambasadën e Ekuadorit në Londër, edhe në qoftë se atij do t’i hiqen aktakuzat për krimet e karakterit seksual.
Gjykata Supreme e Argjentinës shpalli antikushtetuese disa dispozita të reformave të propozuara nga qeveria, të cilat synojnë demokratizimin e sistemit gjyqësor të vendit.
Presidentja e Brazilit Dilma Rousseff deklaroi se është krenare për faktin që dhjetë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30