×
Politikë 17 qershor 2013
Sot ministrat e jashtëm të Britanisë dhe Ekuadorit zhvilluan një takim në lidhje
Presidenti rus Vladimir Putin vuri në pah disa vështirësi ekzistuese në marrëdhëniet ruso-franceze, por në përgjithësi, sipas mendimit të tij, ato po zhvillohen pozitivisht.
Të hënën Kryeministri çek Petr Neças i paraqiti kërkes
Ministri i Industrisë dhe Tregtisë Martin Kuba u zgjodh kryetar i Partisë Demokratike Qytetare të Republikës Çeke. Më parë Martin Kuba ka mbajtur postin e Zëvendëskryetarit të parë të Partisë Demokratike Qytetare.
Rezultat i natyrshëm i skandalit të korrupsionit politik në Republikën Çeke, në të cilin dolën të implikuar ish-deputetë nga Partia Demokratike Qytetare në pushtet si dhe Shefja e Kancelarisë së Qeverisë, u bë dorëheqja e Kryeministrit Petr Neças (Petr Nečas).
Presidenti i ri i Iranit Hassan Rouhani, gjatë fjalës së mbajtur në konferencën e tij të parë për shtyp në këtë post, deklaroi se ai synon të ringjallë një dialog konstruktiv me komunitetin ndërkombëtar.
Tani më është e vështirë të flasësh për afatet kohore të konferencës ndërkombëtare mbi Sirinë "Gjeneva-2".
Gjykata Penale e Iranit thirri Presidentin që po largohet nga posti i tij, Mahmoud Ahmadinejad, me padi të Kryetarit të Parlamentit, Ali Larijani, thuhet në një deklaratë të publikuar të hënën në faqen e Internetit të qeverisë së vendit.
Në Irlandën e Veriut u hap samiti i 39-të i Grupit ndërkombëtar joformal, por me ndikim të madh të Tetëshes ("G-8"). Rusia përfaqësohet në të nga Presidenti Vladimir Putin.
Qeveria greke po transferon në dy kanale televizive sinjalin e organizatës së re të radios dhe televizionit NERIT, e cila duhet të zëvendësojë Radiotelevizionin e mbyllur shtetëror të Greqisë ERT.
Kryeministri britanik, David Cameron, pranoi sot pas mbërritjes në resortin e golfit në veri t
Propozimi i Koresë së Veriut për të zhvilluar bisedime të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara të Amerikës "ka karakter krejtësisht demagogjik dhe është i llogaritur kryesisht për efekt propagande".
Udhëheqësit e partive greke, të cilat janë pjesë e koalicionit qeveritar, dit
Kryeministri çek Petr Necas (Petr Nečas) do të japë dorëheqjen të
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30