×
Politikë 11 qershor 2013
Zv. Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amir Abdollahian, deklaroi sot se Irani ka tashmë 3 muaj që po zhvillon negociata me Moskën mbi furnizimin me sistemet e mbrojtjes kundërajrore "Tor" në vend të komplekseve raketore "S-300" (russ. "C-300").
Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut vendosën të mos i zhvillojnë bisedimet në nivel qeveritar, të planifikuara nga data 12-13 qershor në Seul, pasi nuk arritën të bien dakord në lidhje me listën e pjesëmarrësve të delegacioneve.
Ish-Zv. Presidenti iranian, Mohammad Reza Aref, tërhoqi kandidaturën e vet nga zgjedhjet presidenciale. Ai ishte kandidati i fundit reformist në garën paraelektorale.
Kreu i Shërbimit Federal të Sigurimit të Rusisë, Aleksandër Bortnikov, i quajti rrjetet sociale inkubator dhe burim të ideve të ekstremizmit.
Në ditët e ardhshme pritet të mbahet takimi i ministrave të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Kjo deklaratë është bërë nga Përfaqësuesi i Seulit, Kim Kheng Sok, i cili mori pjesë në negociatat me përfaqësuesit e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK).
Presidenti i Egjiptit, Muhammed Mursi, deklaroi se autoritetet e vendit i rezervojnë vetes të drejtën të përdorin të gjitha mjetet e mundshme për parandalimin e ndërtimit të një dige mbi lumin Blue Nile (degë e Nilit kjo) nga Etiopia.
Në qytetin serb Shabac u themelua një bashkim i ri politik me emrin "Partia Ruse", njoftoi Kryetari
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30