×
Politikë 7 qershor 2013
Të premten Komisioneri Evropian për Zgjerimin dhe Politikën Evropiane të Fqinjësis
Rusia është e gatshme të zëvendësojë paqeruajtësit e Austris
Irani është në pritje të përgjigjes nga Moska lidhur me propozimin për tërheqjen e padisë përkatësisht dërgesave të komplekseve "S-300" (russ."С-300"), deklaroi Ambasadori iranian në Moskë, Seyed Mahmoud-Reza Sajjadi.
Lajmi, se Kolumbia synon të thellojë marrëdhëniet e saj me NATO-n, tingëlloi si një rrufe në qiell të kthjellët në Amerikën Latine. Ideja e "anëtarësimit të asociuar" në Aleancën e Atlantikut të Veriut është pritur me armiqësi, ndoshta, nga të gjitha forcat politike rajonale.
Autoritetet pakistaneze i kushtojnë rëndësi të madhe zhvillimit të marrëdhënieve me Rusinë, thuhet në një deklaratë të publikuar të premten të Kryeministrit të Pakistanit, Nawaz Sharif, drejtuar krerëve të misioneve diplomatike pakistaneze.
Zëdhënësi Presidentit rus, Dimitri Peskov, i quan thjesht thashetheme supozimet se Putin menjëherë pas divorcit do të martohet.
Mbështetja nga ana e Perëndimit e mundësisë së furnizimit me armë të opozitës siriane nuk do të ndihmojë në zgjidhjen e konfliktit.
Të enjten Komisioni Europian shprehu mospajtimin e tij me raportin autokritik të Fondit Monetar Ndërkomb
Rusia dhe SHBA-ja në ditët e ardhshme do të zhvillojnë konsultime në nivel
Japonia duhet të përfshihet në përbërjen e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, deklaroi të premten Presidenti francez, François Hollande.
Ministria amerikane e Mbrojtjes nuk dëshiron të komentojë njoftimet e mediave rreth luftanijeve ruse, t
Të premten Duma e Moskës caktoi 8 shtatorin si datën e zgjedhjeve të parakohshme të drejtpërdrejta të kryebashkiakut të kryeqytetit. Pro këtij vendimi votuan 26 nga 28 deputetët e pranishëm në mbledhjen e jashtëzakonshme.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30