×
Politikë 4 qershor 2013
Presidenti rus Vladimir Putin i prezantoi sot Presidentit të Këshillit të BE-së, Herman
Lideri shpirtëror i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, u bëri thirrje kandidatëve presidencialë të mos i bëjnë lëshime komunitetit ndërkombëtar dhe të mbrojnë programin bërthamor të shtetit.
Presidenti rus Vladimir Putin është zhgënjyer nga vendimi i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian për heqjen e embargos së furnizimit të armëve opozitës siriane.
Rusia nuk mund të injorojë ndryshimin e ekuilibrit të forcave në lidhje me anë
Kontrata për furnizimin e Sirisë me sistemet raketore ruse të mbrojtjes kundërajrore “S-300” (russ.“C-300”) nuk është zbatuar ende. Për këtë Presidenti Vladimir Putin deklaroi në një konferencë shtypi pas përfundimit të Samitit BE-Rusi në Ekaterinburg.
Qeveria e qytetit të Moskës do të japë dorëheqjen menjëherë pas dekretit të Presidentit Vladimir Putin mbi dorëheqjen e Kryebashkiakut të kryeqytetit Sergei Sobjanin, njoftoi Kryetari i Parlamentit të qytetit të Moskës (Duma e Moskës) Vladimir Platonov.
Për çështjen e lehtësimit të regjimit të vizave midis BE-së dhe Rusisë ka mbetur vetëm të bihet dakord në lidhje me disa momente teknike.
Kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergei Sobjanin, njoftoi se ka ndërmend të japë dorëheqjen me qëllim të zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme të drejtpërdrejta për kryetarin e bashkisë së kryeqytetit.
Suksesi i dialogut energjetik midis Rusisë dhe BE-së varet në mënyrë të
Presidenti i Bolivisë, Evo Morales, e ka quajtur një komplot procesin e afrimit të Kolumbisë me NATO-n.
Sekretari për shtyp i Presidentit të Rusisë, Dimitri Peskov, deklaroi se nuk zotëron asnjë informacion në lidhje me dorëheqjen e mundshme të Kryetarit të Bashkisë së Moskës, Sergei Sobjanin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30