×
Politikë 15 maj 2013
Rusia shpreson që në një të ardhme të parashikueshme të përgatitet për nënshkrimin e marrëveshjes së re bazë me Bashkimin Europian.
Kreu i Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, tërhoqi vëmendjen
Rusia dhe SHBA-ja planifikojnë një takim të Drejtorit të CIA-s me bashkëpunëtorët e shërbimeve sekrete ruse, njoftoi për gazetarët Ndihmësi i Presidentit të Rusisë, Juri Ushakov.
Deputetët e parlamentit të Kirgistanit miratuan një rezolutë për shpalljen e Vladimir Zhirinovskit “persona non grata” në vend.
Lëvizjet palestineze “Fatah” dhe “Hamas” ranë dakord që për një periudhë 3-mujore të formojnë një bashkim qeveritar kombëtar dhe të organizojnë zgjedhjet, njoftojnë ditën e mërkurë mediat palestineze.
Moska i ka deklaruar protestë Ambasadorit amerikan në Rusi, Michael McFaul, në lidhje me tentativë
Autoritetet e Kirgistanit do të vazhdojnë përpjekjet e veta për arritjen e ekstradimit të ish-Presidentit të vendit, Kurmanbek Bakijev, dhe vëllait të tij, Zhanibek Bakijev, në lidhje me vendimin e Gjykatës Ushtarake, deklaroi Zëvendëskryeministri i Kirgistanit, Shamil Atahanov.
Kryeministri rus Dimitri Medvediev mendon se Rusia duhet të renditet në listën e 20 juridiksioneve
Rusia ka besim në mbështetjen e përfaqësuesve të opozitës
Ambasadori amerikan në Rusi, Michael McFaul, mbas një takimi me diplomatët rusë në Ministrinë e Jashtme refuzoi të komentojë detajet e tij.
Të martën Presidenti rus zhvilloi tashmë negociatat e treta për javën e fundit kushtuar zgjidhjes së krizës siriane. Pas takimit me Sekretarin Amerikan të Shtetit, John Kerry, dhe Kryeministrin e Britanisë së Madhe, David Cameron, Vladimir Putin priti në Soçi Kreun e kabinetit të ministrave të Izraelit, Benjamin Netanjahu.
Situata me Agjencinë Assosiated Press (AP) është një tjetër shembull i problemeve serioze
Sesioni i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të mërkurë
Këshilli i Arktikut, i cili përbëhet nga tetë shtete - Rusia, SHBA-ja, Kanadaja, Norvegjia, Danimarka, Islanda, Finlanda dhe Suedia - po kthehet gradualisht në një organizatë ndërshtetërore, deklaroi Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
11
12
18
19
25
26