×
Politikë 7 maj 2013
Kreu i Ministrisë së Mbrojtjes të Libisë, Mohammed Al-Bargati, tërhoqi dorëheqjen
Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut emëroi tre ekspertë për të hetuar deklaratat mbi përdorimin e torturave në kampet e punës së detyruar në Korenë e Veriut.
Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një ligj që ndalon anëtarët e qeverisë të kenë llogari bankare si dhe të ruajnë sende me vlerë në bankat jashtë vendit.
Në vitin 2012 në Gjermani u regjistrua fluksi më i madh emigrantëve në 20 vitet e fundit.
Kryeministri egjiptian Hesham Qandil ndërroi 9 ministra të kabinetit të tij, duke bër
Ministri i Mbrojtjes i Libisë, Mohammed Al-Bargati, dha dorëheqjen duke e quajtur gjatë kë
Banka e Kinës (Bank of China) ndërpreu ofrimin e shërbimeve të llogarive bankare të Bankës për Tregti të Jashtme të Koresë së Veriut.
Gjatë këtij viti Presidenti i Francës ka humbur ndjeshëm popullaritetin e vet, Republika e Pestë ka evoluar në një provincë politike, ndërsa Gjermania u detyrua të përballej kryesisht e vetme me krizën evropiane.
Marrëdhëniet e Rusisë me Bashkimin Europian dhe NATO-n do të jenë n
Detyrat e formuluara në dekretet presidenciale të majit të vitit 2012 duhet të zbatohen pavar
Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, mbërriti në Moskë, ku do të diskutojë me udhëheqjen ruse aspekte të ndryshme të bashkëpunimit dypalësh si dhe çështjet më nevralgjike ndërkombëtare.
NATO do të marrë mbi vete rolin e garantueses së zbatimit të marrëveshjes
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
11
12
18
19
25
26