×
Politikë 4 prill 2013
Beogradi nuk ka se ç’të bisedojë më me Prishtinën, pasi kjo e fundit nuk e ndryshon qëndrimin e saj, deklaroi në Paris Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, gjatë negociatave me homologun e tij francez Jean-Marc Ayrault.
Moska do të dëshironte të sigurohej se i burgosuri në bazën ushtarake amerikane Guantanamo Mingazov ndihet mirë, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë për shtyp në Alma-Ata (Kazakistan).
Irani i ka ofruar Egjiptit një kredi prej 1 miliard $, deklaroi të enjten Kreu i misionit iranian në Egjipt, Mojtaba Amani. Kjo nismë u ndërmorr nga Presidenti iranian Mahmoud Ahmadinejad në muajin shkurt, në një takim në Kajro me Liderin egjiptian Mohammed Mursi.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë më 26 prill Alma-Ata p
Sipas një burimi në Kremlin, Samiti BE-Rusi do të mbahet në fillim të qershorit në Ekaterinburg. Samiti BE-Rusi-tradicionalisht mbahet dy herë në vit: në pranverë në Rusi kurse në vjeshtë në Bruksel.
Komisioni Europian dënon evazionin fiskal dhe do të luftojnë kundër këtij fenomeni në rast se taksat refuzohet të paguhen si nga personat fizikë, ashtu edhe nga kompanitë si dhe vendet e treta, deklaroi të enjten Zëdhënësi i tij Olivier Bailly.
Teherani dhe grupi i ndërmjetësuesve ndërkombëtarë për zgjidhjen
Autoritetet e shtetit Connecticut (SHBA) miratuan ligjin mbi aplikimin e kufizimeve të rrepta në lidhje me pron
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme
Programi bërthamor i Iranit është çështje e brendshme e Republikës, deklaroi sot në Teheran Përfaqësuesi i Përhershëm i Iranit në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (ANEA), Ali Asghar Soltanieh.
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme
Lideri i Partisë Punëtore Kurde, që është duke vuajtur aktualisht dënimin
Drejtori i Departamentit të Ministrisë së Jashtme ruse për Çështjet e siguris
Kryeministri serb Ivica Daçiç gjatë vizitës së tij në Moskë javën e ardhshme mund të diskutojë çështjen e Kosovës me autoritetet e Federatës Ruse, njoftoi të enjten gazeta ruse "Kommersant" (russ. "Коммерсантъ").
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28