×
Politikë 3 prill 2013
Ditën e mërkurë Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës, Laurent Fabius, i bëri thirrje Kinës të ndërhyjë në krizën serioze që ka shpërthyer në Gadishullin Korean.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin diskutoi në një bisedë telefonike me homologun e vet serb, Tomisllav Nikoliç, çështjet e energjetikës dhe financave, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Qeveria e Mali-së shfaqi interesim të gjallë ndaj pajisjeve ushtarake të Rusisë. Shteti afrikan do të donte të blinte një parti helikopterësh, automjetesh të blinduara, avionë ushtarakë dhe armë të vogla e të lehta. Ekspertët besojnë se marrëveshja për këtë do të nënshkruhet së shpejti. Dhe Moska mund të përfitojnë prej saj jo vetëm dividende ekonomike, por edhe politike.
Detyra kryesore e Ministrit të ri të Financave, Haris Georgiadis, do të jetë stabilizimi i sistemit financiar, i cili po përjeton një krizë akute. Qeveria e Qipros miratoi programin kombëtar për shpëtimin e ekonomisë nga default-i.
"Këtë mëngjes unë u takova me mbretin dhe i kërkova atij
Rusia synon të rrisë ndjeshëm bashkëpunimin ekonomik me Jemenin. Fjalë mund të bëhet për realizimin e projekteve në shkallë të gjerë në sferat e energjisë elektrike, të naftës e gazit si dhe në fushën e bashkëpunimit tekniko-ushtarak. Të martën Presidenti i Federatës Ruse Vladimir Putin u takua në Moskë me homologun e tij jemenas Abd Rabbo Mansour Hadi dhe i siguroi atij mbështetjen e plotë nga ana e Rusisë.
Pas 14 orë bisedimesh në Bruksel Beogradi dhe Prishtina dështuan në arritjen e nj
Të martën në Venezuelë startoi fushata elektorale në prag të zgjedhjeve të parakohshme presidenciale, nevoja për zhvillimin e të cilave lindi pas vdekjes më 5 mars të Kryetarit të shtetit Hugo Chavez.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28