×
Politikë 6 mars 2013
Rusia do të mbështesë projekt-rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së me sanksionet kundër Koresë së Veriut, të paraqitur nga ana e SHBA-së. Kjo është deklaruar nga Përfaqësuesi i Përhershëm rus në OKB Vitali Çurkin.
Moska beson se çdo manovër ushtarake në Gadishullin Korean është provokative, deklaroi sot
Spanja është pro heqjes së plotë të vizave midis Rusisë dhe vendeve të Bashkimit Europian, pasi probleme nga "migrimi rus" në Europë nuk ka, u tha gazetarëve Ambasadori i Spanjës në Rusi, Jose Ignacio Carbajal Garate.
Për të marrë pjesë në zgjidhjen e konflikteve nën patronazhin e
Rusia shpreson në zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve me përfitim të ndërsjelltë me Venezuelën, deklaroi Zëdhënësi i Presidentit rus Vladimir Putin, Dimitri Peskov, në lidhje me lajmin e vdekjes së Liderit venezuelian Hugo Chavez.
Anëtarësimi i vendeve të Ballkanit në NATO nuk do të zgjidhë
Gjykata e Lartë e Tokios i njohu jo-kushtetuese zgjedhjet e përgjithshme të Dhomës së Ulët të parlamentit të Japonisë, të mbajtuara në dhjetor të vitit të kaluar.
Presidenti i SHBA-së Barack Obama nuk shprehu ngushëllimet e tij për vdekjen e Presidentit
Të mërkurën, pas vdekjes së Presidentit Hugo Chavez, Komanda e Ushtrisë së Venezuelës i shprehu mbështetjen e vet Zv. Presidentit Nicolas Maduro. Nicolas Maduro deklaroi nëpërmjet televizionit kombëtar se gjithkund në vend janë dislokuar njësi ushtarake dhe policore.
Masat kufizuese ndaj Koresë së Veriut, që po shqyrtohen nga Këshilli i Sigurimit i
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31