×
Politikë 24 janar 2013
Në takimin me Zoran Anxhelkoviç në maj të vitit 2005, kur ai ishte Zëvendës kryetar i Skupshtinës së Serbisë dhe njëkohësisht Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste të Serbisë, ne kemi biseduar për Bashkimin shtetëror të Serbisë dhe Malit të Zi, dhe, natyrisht, për Kosovën.
Presidenti sirian Bashar Al-Assad, pas një pauze të gjatë, u shfaq të enjten në publik dhe mori pjesë në ceremoninë fetare në një xhami në veri të Damaskut, dedikuar ditëlindjes së Profetit Muhamed.
Kreu i Qeverisë polake, Donald Tusk, u shtrua në spital me një sëmundje infektive
Kryeministri hungarez Viktor Orban më 31 janar, me ftesë të Presidentit rus Vladimir Putin, do të mbërrijë në Moskë me një vizitë të shkurtër pune, njoftoi të enjten Shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Rusia vazhdon të mbrojë rolin qendror të OKB-së në Lindjen e Mesme dhe mb
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pranoi letrat kredenciale prej ambasadorëve të rinj të 19 vendeve në Rusi. Në këtë mënyrë aktiviteti i ambasadorëve të huaj në Rusi mori status zyrtar.
Londra do t’i japë Khartoum dhe Juba dokumentet historike dhe hartat, të cilat kanë lidhje me kohën kur Sudani fitoi pavarësinë në vitin 1956, për të ndihmuar të dy vendet që të zgjidhin mosmarrëveshjen e vijës kufitare.
Parlamenti i Katalonjës miratoi një deklaratë, e cila e shpall territorin e saj "subjekt sovran".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
19
20
26
27