×
Politikë 11 janar 2013
Autoritetet e Republikës së Afrikës Qendrore (RAQ) dhe kryengritësit e grupit rebel "Seleka" nënshkruan marrëveshjen e armëpushimit të përkohshëm, njoftojnë mediat lokale.
Mbreti Abdullah ibn Abdul Aziz Al Saud për here të parë në historinë e vendit me një dekret të vetin emëroi 30 deputete gra.
Nga Irani vazhdojnë të vijnë njoftime kontradiktore në lidhje me pranimin e mundshëm të inspektorëve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) në objektin kyç ushtarak "Parchin", ku dyshohet se janë testuar detonatorë me neutron për pajisje shpërthyese bërthamore.
Kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claud Juncker, la të kuptohej se në postin e kreut të Eurogrupit - Këshilli i Ministrave të Financave të 17 vendeve të Eurozonës - atë do ta zëvendësojë Ministri i Financave të Holandës, Jeroen Dijsselbloem.
Prokuroria belge mori një vendim negativ lidhur me kërkesën e miliarderit francez, Kreut të kompanisë LVMH, Bernard Arnault, për marrjen e shtetësisë belge.
Sot në Çeki fillojnë zgjedhjet presidenciale. Vëzhguesit i quajnë ato unikale dhe pa ekzagjerim historike.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
19
20
26
27