×
Politikë Janar 2013
Moska i bën thirrje Iranit të mos vazhdojë punimet për pasurimin e uraniumit deri në arritjen e një rezultati në negociatat me Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA).
Kryeministri britanik David Cameron ndërmorri sot një vizitë të papritur në kryeqytetin e Libisë. Avioni i Kryetarit të qeverisë u ul në Tripoli, pasi Cameron u largua nga Algjeria.
SHBA-ja tregohet hipokrite kur kritikon vendet e tjera për shkeljen e të drejtave të njeriut, mendon organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut Human Rights Watch.
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe, në fjalimin e drejtuar deputetëve të parlamentit ditën e enjte shprehu synimin e tij për të ndryshuar kushtetutën, njoftojnë mediat japoneze.
Moska po verifikon njoftimet mbi sulmin ajror të Forcave Ushtarake Ajrore izraelite në Siri - nëse
Në Mynih pritet të hapet Konferenca ndërkombëtare e sigurisë (nga 1-3 shkurt). Përpara anëtarëve të saj shtrohen për zgjidhje problemet e BE-së, sigurisë Euro-Atlantike dhe kibernetike. Por sot del në plan të parë, megjithatë, situata në vendet arabe.
Viti i kaluar 2012 do të mbahet mend si viti i rritjes së paqëndrueshmërisë ndërkombëtare, vuri në dukje Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë Sergei Lavrov në artikullin e vet botuar në "E përvitshmja diplomatike" (russ.
Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban pritet të vijë në Moskë ditën e enjte me një vizitë të shkurtër pune me ftesë të Presidentit të Rusisë Vladimir Putin.
Perëndimi është i fiksuar me çështjen bërthamore të Iranit. Ndoshta e vetmja mënyrë për të zgjidhur këtë problem mbetet avancimi drejt krijimit në këtë rajon të një zone të lirë nga armët bërthamore, shprehet me bindje të plotë Profesori i nderuar i gjuhësisë dhe filozofisë në Universitetin e Teknologjisë të Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology, MIT), Noam Chomsky. Edhe bota arabe po e mbështet këtë ide.
Sindikatat e bashkëpunëtorëve të selisë së BE-së bë
U njoftua mbi fillimin e një vizite pune në Moskë të Kryeministrit hungarez Viktor Orb
Shqetësimin në lidhje me këtë çështje e shprehu në nj
Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu urdhëroi t’i transferohen 400 milionë dollarë Autonomisë Palestineze.
Në Korenë e Veriut përfundoi konferenca e katërt e sekretarëve t
Komisionerja e Lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut Navi Pillay i b
Autoritetet britanike kanë ndërmend të lansojnë projektin e anti-reklamës së vendit të vet në Rumani dhe Bullgari. Me paraqitjen e Britanisë së Madhe nën një dritë sa më të keqe, Londra shpreson të trembë, të pengojë emigrantët potencialë, fluksi i të cilëve mund të vërshojë në Mbretërinë e Bashkuar vitin e ardhshëm. Pikërisht atëherë përfundon afati i veprimit të kuotave për hyrjen në vend të qytetarëve të shteteve anëtare të reja të BE-së.
Bisedimet e pajtimit mes lëvizjeve rivale palestineze “Fatah” dhe “Hamas” do të rifillojnë më 9 shkurt në Egjipt. Për këtë njoftoi ditën e martë Kreu i lëvizjes “Hamas”, Khaled Mashal.
Presidenti i Egjiptit, Mohammed Mursi, ra dakord për krijimin e një komisioni të posaç
Moska është e zhgënjyer nga reagimi i partnerëve perëndimore ndaj vandalizimit e përdhosjes së pllakave përkujtimore të varreve në varrezat serbe në Kosovë, deklaroi Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
Shtetet e Bashkuara kërkojnë me ngulm që Rusia të marrë masa konkrete p
Mbretëresha Beatrix e Holandës do të heqë dorë nga froni për t’ia lënë vendin djalit të saj të madh, Princit van Oranje-Nassau Willem-Alexander, njoftojnë mediat holandeze.
Drejt qytetit polak të Krakovit kanë fluturuar më shumë se 120 delegatë të
Presidenti i SHBA-ve Barack Obama dhe Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton nuk e komentuan pyetjen mbi pjesëmarrjen e mundshme të Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.
Sistemet e raketave të mbrojtjes kundërajrore të NATO-s do të fillojnë patrullimin luftarak në Turqi para fundit të kësaj jave. Kjo u deklarua nga Gjenerali i Brigadës i NATO-s, Gary Deakin.
Sot në orën 14:00 me orën lokale në Republikën Çeke filloi raundi i dytë vendimtar i zgjedhjeve të drejtpërdrejta presidenciale.
Në Kremlin mendojnë se plani i paqes i Presidentit të Sirisë Bashar Al-Assad, i kritikuar
Miratimi përfundimtar i ligjit mbi ndalimin e propagandës së homoseksualizmit mund të b
Qeveria e Venezuelës do të padisë gazetën spanjolle me ndikim “El Pais
Bashkimi Europian e ka mirëpritur miratimin unanim të rezolutës 2087 të Kë
Në takimin me Zoran Anxhelkoviç në maj të vitit 2005, kur ai ishte Zëvendës kryetar i Skupshtinës së Serbisë dhe njëkohësisht Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste të Serbisë, ne kemi biseduar për Bashkimin shtetëror të Serbisë dhe Malit të Zi, dhe, natyrisht, për Kosovën.
Presidenti sirian Bashar Al-Assad, pas një pauze të gjatë, u shfaq të enjten në publik dhe mori pjesë në ceremoninë fetare në një xhami në veri të Damaskut, dedikuar ditëlindjes së Profetit Muhamed.
Kreu i Qeverisë polake, Donald Tusk, u shtrua në spital me një sëmundje infektive
Kryeministri hungarez Viktor Orban më 31 janar, me ftesë të Presidentit rus Vladimir Putin, do të mbërrijë në Moskë me një vizitë të shkurtër pune, njoftoi të enjten Shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Rusia vazhdon të mbrojë rolin qendror të OKB-së në Lindjen e Mesme dhe mb
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pranoi letrat kredenciale prej ambasadorëve të rinj të 19 vendeve në Rusi. Në këtë mënyrë aktiviteti i ambasadorëve të huaj në Rusi mori status zyrtar.
Londra do t’i japë Khartoum dhe Juba dokumentet historike dhe hartat, të cilat kanë lidhje me kohën kur Sudani fitoi pavarësinë në vitin 1956, për të ndihmuar të dy vendet që të zgjidhin mosmarrëveshjen e vijës kufitare.
Parlamenti i Katalonjës miratoi një deklaratë, e cila e shpall territorin e saj "subjekt sovran".
Vdekja e Ambasadorit amerikan në Libi, Christopher Stevens, në shtator të vitit 2012 ishte pasojë
Organizata Çlirimtare e Palestinës (OÇP) nuk pret në përfundim të zgjedhjeve parlamentare në Izrael krijimin e ndonjë "koalicioni për paqen" me palestinezët, deklaroi të mërkurën anëtari i Komitetit Ekzekutiv të OÇP, Hanan Ashrawi.
Autoritetet franceze janë të shqetësuara për faktin se ish-Kryeministrja Julia Timoshenko dyshohet p
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
19
20
26
27