×
Politikë 20 nëntor 2012
Duma Shtetërore - Dhoma e Ulët e parlamentit rus - propozoi anullimin e embargos ekonomike, tregtare dhe
Koalicioni i opozitës siriane, i formuar në fillim të nëntorit, u njoh nga
Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi të martën se ai preferon zgjidhjen diplomatike të konfliktit në Rripin e Gazës në vend të asaj ushtarake dhe shpreson se ajo mund të arrihet.
Ish-Kryeministri i Kroacisë Ivo Sanader u dënua ditën e martë nga gjykata e
Ditën e martë Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton do të mbërrijë
Në orët e afërta në Kajro do të shpallet armëpushimi mes Izraelit dhe palestinezëve të Rripit të Gazës, njoftoi gazeta egjiptiane "Al-Masry Al-Youm".
400 ushtarakë francezë filluan largimin e tyre nga baza ushtarake "Nijrab" në provincën Kapisa në verilindje të Afganistanit në kuadër të tërheqjes operative të trupave ushtarake nga ky vend.
I Dërguari i posaçëm i Presidentit të Rusisë në Lindjen e
Rusia ka ofruar organizimin e një takimi urgjent të "kuartetit" të ndërmjetësve ndërkombëtarë për Lindjen e Mesme në sfondin e krizës së përshkallëzuar mes Izraelit dhe palestinezëve. Nisma në fjalë u artikulua nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në bisedimet me Sekretaren amerikane të Shtetit Hillary Clinton në Kamboxhia, në margjinat e Samitit të Azisë Lindore:
Rusia dhe Shtetet e Bashkuara riafirmuan gatishmërinë e tyre për kompromis në çështjen e mbrojtjes antiraket (MAR). Kjo është deklaruar nga Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov pas bisedimeve në kryeqytetin e Kamboxhias, Phnom Penh, me Sekretaren amerikane të Shtetit Hillary Clinton.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25