×
Politikë 12 nëntor 2012
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen deklaroi se ai është i shqetësuar në lidhje me zhvillimin e ngjarjeve në Gjeorgji, në veçanti, për shkak të arrestimit të kundërshtarëve të qeverisë së vendit.
Barack Obama, i cili sapo u rizgjodh në postin e kryetarit të shtetit, ka humbur menjëherë me skandal të madh Shefin e vet të CIA-s, gjeneralin David Petraeus. Më 11 nëntor ai dha dorëheqjen pasi u bë e ditur publikisht tradhtia e tij bashkëshortore.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin planifikon të marrë pjesë në dhjetor në samitin BE-Rusi, njoftoi sekretari për shtyp i Presidentit.
Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas refuzoi të plotësojë kërkesën e Barack Obama.
Departamenti Amerikan i Shtetit të dielën në mbrëmje deklaroi mbi mbështetjen e koalicionit të ri të opozitës së Sirisë të formuar pas bisedimeve në Katar.
Opozitarët sirianë, të cilët u mblodhën për bisedime në Katar dhe vendosën të formojnë një koalicion, zgjodhën si lider të vetin klerikun islamik Moaz al-Khatib.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25