×
Politikë 6 nëntor 2012
Ambasadori amerikan në Rusi Michael McFaul pranoi se sistemi zgjedhor në SHBA nuk është i përsosur dhe propozoi reformimin e insitutit e kolegjit të zgjedhësve.
Barack Obama bëri një vizitë të shkurtër në selinë e zgjedhjeve në Çikago, ku u takua me gazetarët dhe falenderoi amerikanët për mbështetjen e tyre.
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe p
Rusia nuk ka ndërmend të rishikojë marrëveshjet për Sirinë të arritura në Gjenevë, deklaroi Kreu i Ministrisë së Jashtme të Rusisë Sergei Lavrov pas përfundimit të bisedimeve në Aman. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologun e tij jordanez Jody Nasser Lavrov theksoi, se për zbatimin e suksesshëm të komunikatës së Gjenevës nuk është e nevojshme rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
Përfaqësuesit e Partisë Demokratike ngritën dy padi në gjykatat e rretheve në Florida dhe Ohajo.
Britania e Madhe do t’i japë Presidentit të Sirisë Bashar Al-Assad garanci ndë
Kandidati për president i SHBA-së nga Partia Republikane Mitt Romney dhe bashkëshortja e tij
Turqia planifikon t'i kthejë kompanisë izraelite “Aeronautics Defense Systems” tre avionët pa pilot (drones) “Aerostars”. Siç shkruan “Defense News”, drones e rekomanduan shumë keq veten në operacionet kundër militantëve të Partisë Punëtore të Kurdistanit.
Kreu i këshillit ushtarak të opozitës së qytetit Dara’a Gjenerali Ahmed Nima deklaroi se ai shpreson në fitoren e Mitt Romney në zgjedhjet presidenciale 2012 në SHBA. "Unë i uroj fitoren Mitt Romney.
Rusia bën thirrje për kthimin e vëzhguesve të OKB-së në Siri dhe për rritjen e numrit të tyre. Kjo u deklarua sot nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në Aman pas bisedimeve me homologun jordanez Nasser Dzhauda.
Në bazë të projekt-buxhetit për vitin 2013, Presidentit të Gjeorgjisë Mihaill Saakashvili i është reduktuar deri në pesë herë fondi rezervë presidencial.
Të martën Kryeministri rus Dimitri Medvediev mbajti një fjalim në samitin e Forumit "Azi-Evropë" në Vientiane. Në fjalën e tij ai u ndal në gjendjen në Siri si dhe në situatën me programet bërthamore të Iranit dhe Koresë së Veriut.
Deputetët e Dumës Shtetërore ruse do të vëzhgojnë zgjedhjet presidenciale në SHBA.
Sipas njoftimeve të ABC News, fitoren në bazë të rezultateve të numërimit të votave në dy vendvotimet e para, që u hapën në mesnatë me orën lokale (më 09:00 GMT), e korri Barack Obama.
Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot votuesit po zgjedhin presidentin. Qendrat e para të votimit u hapën në disa qytete të vogla të shtetit të New Hampshire. Sipas traditës, e cila është vërejtur që nga viti 1948, banorët e tyre - në total 47 veta - kanë mundësinë për të votuar më parë se kushdo tjetër në vend. Përsa i përket përfundimit të procesit të votimit, duhet thënë, se të fundit do të mbyllen vendvotimet në Alaska dhe Hawaii.
Në SHBA filluan zyrtarisht zgjedhjet presidenciale. Qendrat e para të votimit u hapen në dy qytete të vogla të shtetit New Hampshire - Dixvill Notch dhe Hart’s Location.
Një vendim i tillë u morr nga KQZ-ja e vendit. Shkak për këtë shërbyen shkeljet e shumta gjatë procesit të votimit. Propozimi i KQZ-së iu përcoll për shqyrtim Verhovnaja Rada (parlamentit).
Rezultati i garës kryesore elektorale për kolltukun presidencial në Shtëpinë e Bardhë është i paparashikueshëm. Shanset e Presidentit të tanishëm Barak Obama dhe rivalit të tij Mitt Romney për fitore janë pothuajse të barabarta.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin shkarkoi nga detyra Ministrin e Mbrojtjes Anatoli Serdjukov. Në postin e Kreut
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25