×
Politikë 2 nëntor 2012
Kryeministri i ri i Gjeorgjisë Bidzina Ivanishvili i propozoi Mikhaill Saakashvilit të transferohet në ndërtesën e Zyrës shtetërore, ku një kat i tërë është përgatitur për Presidentin.
Raundi i 14-të i konsultimeve ndërshtetërore ruso-gjermane në nivel të lartë me pjesëmarrjen e Presidentit rus Vladimir Putin dhe Kancelares gjermane Angela Merkel do të zhvillohet në Moskë më 16 nëntor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Moldavia, Serbia, Mali i Zi dhe një sërë vendesh të tjera iu bashkuan sanksioneve të gazit dhe atyre bankare të vendosura kundër Iranit nga Bashkimi Europian.
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut vendosi pak kohë më parë të gjobisë Rusinë për shkeljen e të drejtave të pesë shkollave rumune në Transnistria. Shuma e gjobës është rreth 1 milion €.
Presidenti palestinez Mahmoud Abbas deklaroi se ëndërron të rikthejë "Palestinën e pavarur në kufijtë e vitit 1967", pavarësisht faktit se ai vetë ka lindur jashtë kufijve të territoreve të pushtuara nga Izraeli.
Sipas traditës Radiostacioni "Zëri i Rusisë" bën parashikimin e vet të rezultateve të votimit në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së që do të mbahen më 6 nëntor.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25