×
Politikë 24 tetor 2012
Myslimania Amra Babich, e cila është e veshur me ferexhe (hixhab), u zgjodh në postin e
Në Moskë "miratimi i rekomandimeve të Parlamentit Evropian për Këshillin e BE-s
Në kufirin e Libanit dhe Sirisë u rihapën pikat e kalimit kufitar Al Abudiyya dhe Al Arida, informoi të mërkurën Agjencia Kombëtare e Lajmeve të Libanit.
Emiri i Katarit, sheiku Hamad bin Khalifa Al Thani, vizitoi Gazën. Me këtë veprim ai shkeli bojkotin politik ndërkombëtar të shpallur ndaj kësaj enklave palestineze në vitin 2007.
Kryeministri Dimitri Medvediev mendon se Rusisë i duhet të vazhdojë më tej lehtësimin e procedurave për hyrjen në vend të profesionistëve të kualifikuar të huaj.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) i Rusisë do të zhvillojë monitorimin e zgjedhjeve presidenciale të SHBA dhe do të përgatisë analizën e vet, njoftoi për gazetarët Sekretari i KQZ-së Nikollai Konkin.
Në sfondin e përshkallëzimit të konfliktit me opozitën, Kryeministri i Japonis
Komisioni Evropian, pas dy orë debatesh, vendosi të shtyjë miratimin e dokumentit, sipas të cilit
OSBE-ja ka nevojë për riorganizim, por parimi i konsensusit do të mbetet mbizotërues
Në një intervistë ekskluzive për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" Sekretari
Deri relativisht vonë në Ukrainë ekzistonin dy forca kryesore politike: “Partia e Rajoneve” e udhëhequr nga Presidenti aktual Viktor Janukoviç dhe koalicioni i opozitës “Batkivshina” ("Atdheu") i kryesuar nga ish-Kryeministrja Julia Timoshenko.
Në kushtet e rritjes së paqëndrueshmërisë në vendet e Afrikës, Lindjes së Mesme dhe në rajonet e tjera, Organizata e Kombeve të Bashkuara feston sot 67-vjetorin që nga dita e themelimit të saj.
Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) Lamberto Zannier mendon se niveli i sigurisë në Evropë është rritur në krahasim me vitin 1975, kur u themelua organizata.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27