×
Politikë 11 tetor 2012
Deputetët e Parlamentit francez miratuan ratifikimin e Paktit buxhetor të BE-së. Franca u bë
Mediat japoneze njoftuan të enjten se Kryeministri Yoshihiko Noda nuk do të caktojë zgjedhje të
Athina është pjesë përbërëse e anëtarëve
Avioni sirian i pasagjerëve, i kapur në hapësirën ajrore turke dhe i
Ministria e Jashtme ruse ka kërkuar shpjegim për incidentin e ndodhur me ndalimin e avionit sirian me shtetas rusë në bord dhe marrjen e masave për të parandaluar diçka të ngjashme në të ardhmen.
I Dërguari i Posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe për Sirinë Lakhdar Brahimi filloi turneun e vet të dytë në Lindjen e Mesme. Turneu i parë u mbajt në shtator.

Sot fillon raundi i radhës i bisedimeve të Gjenevës në lidhje me sigurinë në Kaukaz. Përveç figurantëve tradicionalë të këtij formati - përfaqësuesve zyrtarë të Rusisë, Gjeorgjisë, Abkhazisë, Osetisë së Jugut, SHBA, BE-së, OKB-së dhe OSBE-së - në to do të marrin pjesë edhe delegatë nga "Ëndrra e Gjeorgjisë". Në zgjedhjet parlamentare ky koalicioni gjeorgjian u ka premtuar votuesve normalizimin e marrëdhënieve me Moskën.

Rusia kërkon shpjegime nga ana e palës turke në lidhje me incidentin e ndodhur me aeroplanin sirian të pasagjerëve, në bordin e të cilit ndodheshin qytetarë rusë. Kjo është deklaruar në komentet e Zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë Aleksandër Llukasheviç. Moska kërkoi gjithashtu marrjen e masave për parandalimin e incidenteve të ngjashme në të ardhmen.
Vizita e Presidentit të Rusisë Vladimir Putin në Turqi është shtyrë për një afat të pacaktuar.
Presidenti i Gjeorgjisë Mihaill Saakashvilit pranoi kërkesën e qeverisë së vendit për dhënien e dorëheqjes.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27