×
Politikë 9 tetor 2012
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu këtë mbrëmje shkarkoi qeverinë e vendit. Për këtë njoftoi me referim tek një burim i mirinformuar në qeverinë izraelite korrespondenti i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" në Lindjen e Mesme.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon i ka kërkuar autoriteteve siriane në mënyrë të njëanshme të përfundojnë operacionet luftarake kundër grupeve të armatosura të kryengritësve.
India synon të vendosë një gjobë për vonesën në modernizimin e aeroplanmbajtëses "Vikramaditya". Çështja e kompensimit pritet të diskutohet në një takim të ministrave të mbrojtjes të Rusisë dhe Indisë më 10 tetor 2012.
Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës ka deklaruar se vendi nuk furnizon
Situata në Siri ka qenë temë qendrore e bisedimeve të Presidentit të Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso dhe Mbretit të Jordanisë Abdullah II. Mbreti bëri thirrje për të zgjidhur krizën siriane në mënyrë paqësore dhe iu drejtua komunitetit ndërkombëtar me lutjen për të ndihmuar sistemimin e refugjatëve sirianë që ndodhen aktualisht në Jordani.

Presidenti egjiptian Mohamed Mursi fali të arrestuarit gjatë valës së protestave të vitit të kaluar, që çoi në përmbysjen e Hosni Mubarak.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27