×
Politikë 5 tetor 2012
Sipas rezultateve të numërimit të 100% të fletëve të votimit pas
Byroja e PACE-së (Parliamentary Assembly of the Council of Europe) morri vendimin të përgatisë një raport të veçantë për "Çështjen Magnitskij".
Mbreti i Jordanisë Abdullah II ditën e enjte shpërndau parlamentin dhe lëshoi një dekret për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.
Presidenti i SHBA Barack Obama, duke folur pas debateve të para televizive me Mitt Romney, i cili n
Kryeministri i Turqisë Rexhep Tayyip Erdogan deklaroi të enjten se vendi i tij nuk është
Këshilli i Sigurimit i OKB-së dënoi sulmin me artileri mbi qytetin kufitar turk Akchakale nga ana e Sirisë. Anëtarët e Këshillit u kërkuan autoriteteve siriane që të respektojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të shteteve fqinje.
Këshilli i Sigurimit i OKB-së dënon hapjen e zjarrit me artileri nga ana e ushtarakëve sirianë mbi territorin e Turqisë, si rezultat i të cilit gjetën vdekjen banorë krejtësisht të pafajshëm paqësorë. Në deklaratën e miratuar nga Këshilli i Sigurimit të enjten kërkohet që të ndalohen menjëherë shkelje të tilla dhe të mos përsëriten më në të ardhmen. Ai gjithashtu i bëri thirrje Sirisë që të respektojë sovranitetin e shteteve fqinje.
Fushata elektorale tremujore, e cila parapriu zgjedhjet presidenciale, përfundoi ditën e enjte në Venezuel
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27