×
Politikë 5 shtator 2012
Krijimi i monedhës së vetme evropiane pa një politikë të përbashkët financiare u shndërrua në "një gabim monumental" të BE-së, kështu mendon Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy.
Rusia do të punojë me këdo që do zgjidhet president i SHBA, ndërsa efektiviteti i këtij bashkëveprimi do të varet vetëm nga vullneti i partnerëve amerikan, deklaroi Presidenti Vladimir Putin.
Kreu i administratës së Hong Kong Liang Chzhenin njoftoi sot se ai nuk do të shkojë në samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC).
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin deklaroi se ai është i gatshëm të punojë me çdo administratë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
Në Korenë e Veriut njoftuan papritur për mbajtjen e një sesioni të Parlamentit, gjë që çoi në thashetheme të reja në lidhje me reformat e ardhshme në vend. Thirrja u njoftua për më 25 shtator, por agjenda e ditës nuk u zbulua.
Në kryeqytetin e Etiopisë rifilluan bisedimet midis Sudanit dhe Sudanit të Jugut. Qëllimi i dialogut është përfundimi i marrëveshjes kufitare ndërmjet dy shteteve.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ditën e mërkurë hapi takimin e
Siguria ushqimore, rritja e gatishmërisë në situata emergjente dhe zhvillimi i tregtisë shumëpalëshe, këto do të jenë temat që do të diskutojnë ditën e mërkurë në Vladivostok ministrat e jashtëm dhe ministrat e tregtisë të 21 shteteve dhe rajoneve, pjesë përbërëse e Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC).
Qeveria e Japonisë ra dakord t’i blejë familjs Kurihara ishujt e arkipelagut Senkaku në Detin e Kinës Lindore, njofton Associated Press me referim në mediat japoneze.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30