×
Politikë 13 qershor 2012
Akuzat se SHBA gjoja furnizojnë me armë opozitën siriane janë krejtësisht pa themel, deklaroi sot Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jay Carney.
Rusia, e cila ka një ndikim të fortë në Siri, mund të luajë një rol kyç në zgjidhjen politike të krizës në këtë vend, mendon Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.
Kongresi amerikan është duke u përgatitur që të bashkojë projekt-ligjet mbi tregtinë me Rusinë dhe "mbi listën e Magnitsky".
Ministria e Shëndetësisë e Rusisë ka llogaritur që projektligji kundër duhanit të sillet në qeveri brenda afateve të përcaktuara, pra deri më 1 nëntor. Ai u paraqit nga Ministria e Shëndetësisë në Qeveri më 20 maj. Por dokumenti u kthye mbrapsht me kërkesën për të ripunuar disa nuanca të veçanta.
Barack Obama në prag të zgjedhjeve presidenciale në SHBA po humbet popullaritetin e vet. Në
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov niset sot në Teheran për të diskutuar çështjen bërthamore, bashkëpunimin dypalësh dhe problemet rajonale.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
9
10
16
17
23
24
30