×
Politikë 7 maj 2012
Në zgjedhjet për Kuvendin Popullor (Parlamentin) në Siri vërehet një pjesëmarrje e lartë e votuesve.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Armenisë ka përfunduar numërimin paraprak të votave n
Dimitri Medvediev miratoi një listë udhëzimesh pas përfundimit të takimit me Këshillin e Presidentit për zhvillimin e shoqërisë civile dhe të drejtave të njeriut.
Pesë parti hyjnë në Asamblenë Kombëtare të Armenisë pas pë
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin uroi François Hollande, i cili fitoi në raundin e 
Vladimir Putin mori sot detyrën e Presidentit të Rusisë. Ceremonia e inaugurimit të tij u mbajt të hënën në mesditë në Kremlinin e Moskës. Në praninë e deputetëve të të dyja Dhomave të Parlamentit rus, anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe pothuajse 3 mijë mysafirëve Kryetari i zgjedhur i Shtetit bëri betimin dhe mori detyrat e Kryekomandantit Suprem të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse.
Sipas rezultateve të zgjedhjeve në Greqi, koalicioni qeverisës i së djathtës centriste "Demokracia e Re" dhe socialistes PASOK humbi shumicën në parlament. Këto parti morën përkatësisht 19% dhe 13% të votave.
Në Siri filluan zgjedhjet e para parlamentare demokratike në 40 vitet e fundit, në të
Siç njofton kompania radiotelevizive serbe B-92 me referim te burimet e saj, në raundin e dytë
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin uroi François Hollande, i cili fitoi në raundin e  dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, me rastin e zgjedhjes së tij në postin e Kryetarit të Shtetit francez dhe i shprehu atij gatishmërinë e vet për bashkëpunim.
Vladimir Putinit, i cili hyri të hënën në detyrën e Presidentit
Forcat opozitare organizuan sot një marshim nëpër Bulevardin Tverskoi në qendër të Moskës. Disa dhjetëra pjesëmarrës të këtij marshimi hedhin me zë të lartë parulla antiqeveritare.
Pas inaugurimit të vet në postin e Presidentit të Rusisë Vladimir Putin iu drejtua të pranishmëve në ceremoninë e inaugurimit dhe gjithë popullit rus.
Ministri francez i Punëve të Brendshme Claude Guéant shpalli zyrtarisht mbi zgjedhjen e socialistit
Vladimir Putin mori zyrtarisht detyrën e Presidentit të Rusisë, duke bërë betimin mbi Kushtetutën e vendit.
Presideti aktual i Rusisë Dimitri Medvediev mbërriti për pjesëmarrje në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur të Rusisë Vladimir Putin. Medvediev pranoi raportimin e Komandantit të Kremlinit mbi gatishmërinë e plotë për zhvillimin e ceremonisë së inaugurimit.
Ceremonia e inaugurimit të Presidentit të ri të Rusisë Vladimir Putinit në filloi në Kremlin. Ajo do të zgjasë rreth 40 minuta.
Vladimir Putin mbërriti në Kremlin, ku po fillon ceremonia e inaugurimit të tij në
Ceremonia e organizuar me rastin e inaugurimit të Vladimir Putinit në postin e Presidentit të Rusis
Vladimir Putin sot për të tretë herë do të marrë detyrë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
12
13
14
19
20
26
27