×
Politikë 2 maj 2012
Aktivisti i verbër kinez i të drejtave të njeriut Chen Gaungcheng u largua nga ambasada amerikane në Pekin, ku u fsheh 6 ditë me radhë pasi ua mbathi këmbëve nga arresti shtëpiak, njoftoi sot Agjencia Xinhua.
Një vit më parë, natën në të gdhirë të 2 majit, forcat speciale amerikane eliminuan fizikisht “Terroristin № 1” Osama bin Laden. Me këtë lajm sensacional doli personalisht në On Air Presidenti Barack Obama. Por larja e hesapeve me Kreun e “Al-Qaeda” nuk i solli qetësi as SHBA dhe as vendeve të tjera.
Qeveria e Putinit do të mblidhet sot në takimin e vet të fundit. Kabineti i ministrave
Përbëja e qeverisë së re të Rumanisë, të formuar nga kandidati për Kryeministër Viktor Ponta, do të paraqitet në parlament për miratim më 7 maj.
Sot parlamenti i Hungarisë në mbledhjen plenare do të zgjedhë presidentin e ri të vendit.
Kampionati Evropian i Futbollit, i cili do të hapet më 8 qershor, që para goditjes së parë të topit në fushën e lojës arriti të thyejë të gjitha rekordet përkatësisht numrit të skandaleve të provokuara.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
12
13
14
19
20
26
27