×
Politikë 1 mars 2012
Rumania tërhoqi pretendimet e veta ndaj Serbisë, për shkak të të cilave dilte kundër hyrjes së kësaj të fundit në Bashkimin Evropian, njoftoi Agjencia serbe Beta. Bukureshti kërkoi nga autoritetet serbe respektimin e të drejtave të minoritetit rumun në Serbi.
Qeveria britanike mori vendimin për të mbyllur Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar në Siri dhe për të tërhequr të gjithë bashkëpunëtorët e saj, njoftoi Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe William Hague.
Takimi i ministrave të jashtëm të Rusisë dhe vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të shteteve arabe të Gjirit Persik, dedikuar situatës në Siri, do të mbahet më 7 mars në kryeqytetin e Arabisë Saudite.
Venezuela dërgoi 600.000 fuçi lëndë djegëse diesel në Siri, njoftoi të mërkurën Ministri venezuelian i naftës Rafael Ramirez.
“Ne shpresojmë shumë se kriza siriane do të mund të gjejë zgjidhje nëpërmjet dialogut.
Kryeministri rus Vladimir Putin, kandidati për postin e kreut të shtetit, zhvilloi një takim
Britania e Madhe akuzoi Argjentinën për ndjekjen prej saj të një politike konfrontuese në lidhje me çështjen që ka të bëjë me statusin e Ishujve Falklands.
Në një nga letrat konfidenciale të bashkëpunëtorëve të Qendr
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
3
9
10
12
17
18
24
25
31