×
Politikë 18 janar 2012
Irani shprehet i gatshëm për të rifilluar bisedimet me fuqitë bërthamore për programin e tij bërthamor. “Po zhvillohen negociatat për përcaktimin e datës dhe vendit.
Në Rusi përfundoi regjistrimi i kandidatëve për zgjedhjet presidenciale. Në zgjedhjet
Rusia vazhdon t’i përmbahet parimeve themelore të politikës së saj t
Policia serbe ka marrë informacionin mbi përgatitjen e atentateve ndaj personave të lartë zyrtarë të vendit.
Moska shpreson se populli i Gjeorgjisë nuk do të bjerë nën ndikimin e p
Rusia synon të shfrytëzojë maksimalisht mundësitë e Rajonit të Azi-Paqë
Zhvillimi i marrëdhënieve midis Rusisë dhe Kinës do të vazhdojë
Rusia del për anulimin e plotë të regjimit të vizave me SHBA dhe shpreson
SHBA “nuk përjashtojnë mundësinë e asaj, që mbrojtja antiraket (MAR), e
Rusia nuk do të lejojë që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të
Moska mbështet pezullimin e punës së Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë, meqenëse ajo e ezauroi tashmë funksionin e vet, deklaroi Kreu i MPJ të Rusisë Sergei Lavrov.
Mosmarrëveshje themelore në lidhje me çështjen e qirasë për stacionin e radiolokacionit rus (radarit) Gabala midis Rusisë dhe Azerbajxhanit nuk ka, deklaroi në konferencën për shtyp në Moskë Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.
Rusia mund të heqë dorë nga një pjesë e detyrimeve të veta sipas
Rusia është e interesuar për zhvillimin e bashkëpunimit me Japoninë në
Politika e jashtme ruse pas zgjedhjeve presidenciale të 4 marsit nuk do të pësojë
Sanksionet e njëanshme të Perëndimit kundër Iranit janë të llogaritura
Në konferencën për shtyp në Moskë kushtuar përfundimeve të
Djali i madh i të ndjerit Kim Jong II – Kim Jong-Ne parashikon rënien e shpejtë të regjimit në Korenë e Veriut, thuhet në librin e gazetarit japonez Yozo Gomi. Libri është i bazuar në intervistat dhe komunikimet e tij me anë të e-mail me Kim Jong-Ne.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë konferencën për shtyp në
Bota ka hyrë tashmë në fazën e transformimit, po vazhdon gjithashtu grumbullimi i dukurive
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov po mban një konferencë për shtyp më 18 janar kushtuar përfundimeve të veprimtarisë së diplomacisë ruse në vitin 2011 për gazetarët rusë dhe të huaj.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
2
3
5
7
8
14
15
21
22
28
29