×
Politikë Gusht 2011
Rusia do të marrë pjesë në Konferencën “Miqtë e Libisë
Perëndimi nuk do të fillojë veprimet ushtarake kundër Sirisë, mendon Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë pranë NATO-s Dimitri Rogozin.
“Gazprom” u drejtua në Gjykatën e Arbitrazhit në Stokholm me kërkesën për të zgjidhur konfliktin e krijuar me Ministrinë e Energjetikës të Lituanisë. Kompania ruse dëshiron të arrijë nga shteti balltik kompensimin e humbjeve të veta.
Irani do të dërgojë një nëndetëse dhe një luftanije
Vendet e BE ranë dakort për vendosjen e embargos së naftës kundër Sirisë. Zyrtarisht kjo do të shpallet deri në fund të kësaj jave.
Në Rusi nisi fushata paraelektorale për vende në Dumën Shtetërore. Për herë të parë Duma Shtetërore do të zgjidhet për 5 vjet.
Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Mihaill Bogdanov i dorëzoi në Damask Udhëheqësit të Sirisë Bashar Al-Assad një mesazh të Presidentit Dimitri Medvediev. Diplomati rus vizitoi kryeqytetin e Sirisë si përfaqësues pesonal i tij.
Qeveria e SHBA pranoi faktin e përfshijes së vet në bisedimet e drejtpërdrejta
Rusia këmbënguli që mjetet financiare, të cilat i akordohen Libisë nga llogaritë e huaja bankare të Qeverisë së Muammar Gaddafit, të përdoren ekskluzivisht për qëllime humanitare.
Në Rusi, praktikisht, iu dha starti fushatës së zgjedhjeve parlamentare. Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev nënshkroi dekretin mbi zhvillimin e zgjedhjeve të deputetëve për në Dumën Shtetërore - Dhomën e Ulët të parlamentit rus.
Opozita siriane nuk duhet ti bëjë bisht pjesëmarrjes në dialogun me autoritetet e vendit, deklaroi sot në Damask Përfaqësuesi i presidentit të Rusisë, Zëvendës ministri i Jashtëm Mihaill (Mikhail) Bogdanov.
Qeveria hungareze mori vendimin të shesë aeroplanët që do të hiqen nga përdorimi në Forcat Ajrore të vendit, duke përfshirë edhe 8 gjuajtës MiG-29, në tender të hapur në tetor.
Siç deklaroi në një konferencë për shtyp në Moskë Kreu i Shërbimit Federal të Rusisë për monitorimin e trafikimit të drogës Viktor Ivanov, legalizimi i drogës në Rusi nuk planifikohet.
Zgjedhjet presidenciale, që po zhvillohen sot në Abkhazi, përputhen plotësisht me Kushtetutë
Sot në Abkhazi po zhvillohen zgjedhjet e parakohshme presidenciale. Në 35 rrethe janë hapur 170 qendra votimi, duke përfshirë edhe dy jashtë vendit - në Moskë dhe Çerkessk (kryeqyteti i Republikës Karaçajevo-Çerkezia).

Më 26 gusht Abkhazia dhe Osetia e Jugut kremtojnë përvjetorin e tretë të pavarësisë në vet.

Salvadori deklaroi zyrtarisht mbi njohjen e shtetit Palestinez, duke vënë në dukje gjatë kësaj se ky hap do të bëhet një kontribut me peshë në procesin e rregullimit paqësor të konfliktit në Lindjen e Mesme.
Vendet perëndimore po ushtrojnë presion mbi Sirinë jo se preokupohen fort për fatin e popullin e saj, por që të arrijnë lëshimet e duhura nga ajo, deklaroi Presidenti Bashar Al-Assad, tekstin e fjalimit të të cilit e përhapi të enjten Agjencia SANA.
Muammar Gaddafi ka ndërmend të shesë jashtë shtetit me anë të ndërmjetësve të huaj 25 ton ar me qëllim që të paguajë fiset libiane për mbrojtjen e vet.
Përmbushja nga Rusia e kushteve të kontratës për furnizimin Iranit të komplekseve raketore zenit S-300 është krejtësisht e pamundur, deklaruan sot në MPJ të Federatës Ruse.
Vizita historike në Rusi e Udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim
Opozita siriane krijoi në Stamboll “Këshillin Kombëtar” për koordinimin e veprimeve të opozitës me qëllim të rrëzimit të Presidentit Bashar Al-Assad nga pushteti.
Simpoziumi ndërkombëtar kushtuar temës së politikës së investimeve të qeverisë së Republikës Popullore Demokratike të Koresë u zhvillua në zonën e posaçme tregtare dhe ekonomike Rason, e cila ndodhet në verilindje të vendit.
Rusia është e gatshme për dialog me opozitën e Libisë në qoftë se ajo do të mund të bashkojë vendin mbi një bazë demokratike, deklaroi sot Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev.
Rusia dhe Koreja e Veriut ranë dakort të ngrenë një komision tripalësh për ndërtimin e gazsjellësit me qëllim të transportimit të gazit në Korenë e Jugut.
Rusia dhe Republika Popullore Demokratike e Koresë mund të rifillojnë bisedimet për zgjidhjen e
Moska është e gatshme të marrë në konsideratë propozimin e Karakasit për vendosjen në Rusi të rezervave kombëtare valutore dhe të arit nëse ai do ti bëhet asaj, tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.
Presidenti rus Dimitri Medvediev po zhvillon negociata me Udhëheqësin e Republikës Popullore Demokratike të Koresë Kim Jong II, i cili që nga java e kaluar ndodhet me një vizitë në Rusi.
Udhëheqësi i Republikës Popullore Demokratike të Koresë Kim Jong II, i cili po vazhdon vizitën e vet në Rusi, pas Vladivostokut dhe Habarovskut (Khabarovsk), mbërriti në Baikal.
Teherani po merret me studimin e “hartës rrugore” të propozuar nga Rusia për rregullimin e problemeve të lidhura me programin bërthamor të Iranit, njoftoi Ministri i Jashtëm iranian Ali Akbar Salehi gjatë bisedës telefonike me homologun e tij rus Sergei Lavrov.
Udhëheqësi i Republikës Popullore Demokratike të Koresë Kim Jong II po
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad në mesazhin e vet televiziv drejtuar popullit të vendit paralajmë
Rusia doli me iniciativa të reja përkatësisht ndërtimit të centraleve të tjera bërthamore për Iranin përveç objektit në Busher, njoftoi Kryetari i Agjencisë së profilit përkatës të Republikës Islamike Fereydoun Abbasi Davani.
Sot u mbushën plot 20 vjet që nga koha e ngjarjeve historike në Moskë
Ministri i Jashtëm i Iranit Ali Akbar Salehi pritet të mbërrijë me nj
Presidenti Dimitri Medvediev nënshkroi dekretin mbi zbatimin nga Rusia të Rezolutës së K
Sot Presidenti Medvediev nënshkroi dekretin për zbatimin e rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së të 17 marsit të vitit 1973, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
SHBA kërkuan që Kina të shpjegojë përse i duhet asaj aeroplanmbajtësja e vet.
Rusia i bën thirrje OKB-së, NATO-s dhe BE për parandalimin e përpjekjeve
Kopjet e materialeve të hetimeve ruse të ngjarjeve të gushtit të vitit 2008, kur trupat
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
6
7
10
13
14
15
17
18
20
21
27
28