×
Politikë 22 mars 2011
Kreu i MPJ të Rusisë Sergei Lavrov zhvilloi në Algjeri negociata me Presidentin e vendit Abdelaziz Bouteflika dhe i dorëzoi atij mesazhin e Dimitri Medvedievit.
NATO po lançon operacionin për sigurimin e embargos të Këshillit të Sigurimit të OKB-së ndaj furnizimeve të armëve në Libi, deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.
Tentativat për rrëmbimin e pushtetit me atë të grushtit të shtetit do të çojnë në shpërthimin e luftës civile, deklaroi Presidenti i vendit Ali Abdullah Saleh.
Rusia dhe një sërë vendesh të tjera abstenuan gjatë votimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që u zhvillua në lidhje me realizimin e operacionit ushtarak në Libi.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev deklaroi, se Moska do të vazhdojë përpjekjet e saj për rregullimin e konfliktit palestinezo-izraelit pavarësisht nga ndërlikimi i theksuar i situatës në rajon.
Që nga 17 prilli Rusia dhe Turqia do të kalojnë tek regjimi pa viza gjatë udhëtimeve të ndërsjellta të qytetarëve të vet, njoftoi Kryeministi turk Tayyip Erdogan.
Udhëheqja e Flotës Ushtarako-Detare të Rusisë planifikon të krijojë aty nga viti 2013 Komandën e zonës së Largët për garantimin e lundrimit të sigurt të anijeve ruse nga piratët detarë në Oqeanin Indian.
Forcat e NATO-s do ti dorëzojnë funksionet për garantimin e sigurisë në 7 rajone të Afganistanit dikastereve ushtarake të vendit në qershor të këtij viti. Për këtë njoftoi sot në Kabul Presidenti i Afganistanit Hamid Karzay.
Rusia është e gatshme të dalë në rolin e ndërmjetëses në rregullimin e situatës së krijuar rreth Libisë, deklaroi të hënën, më 21 mars, përpara gazetarëve Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev.
Autoritetet libiane njoftojnë se trupat e tyre morrën nën kontroll qytetin Misurata në
Presidenti i Federatës Ruse do të zhvillojë sot negociata me Kryetarin e Administratës Kombëtare Palestineze Mahmoud Abbas.
SHBA dhe Rusia filluan shkëmbimin e informacionit mbi potencialet bërthamore, i cili parashikohet nga Traktati mbi shkurtimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31