×
Politikë 21 mars 2011
Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov e kritikoi ashpër operacioni ushtarak ndërkombëtar në Libi.
Autoritetet libiane hodhën poshtë njoftimet mbi vrasjen e të birit të Muammar Gaddafit - Khamis Gaddafi, i cili gjoja u bë viktimë e sulmit të një aviatori kamikaze.
Rusia mori nga Egjipti garanci zyrtare sigurimi për turistët e vet dhe shpreson shumë
Rusia shprehet e gatshme të japë kontrubutin e vet në rolin e ndërmjetë
Qindra demonstrues organizuan në qendër të qytetit sirian Jassem një miting  proteste ulur
Ministrat e energjetikës të BE janë dakort për vendosjen e normave unike të sigurisë në elektrostacionet atomike, deklaroi Ministri i Industrisë i Francës Eric Besson pas përfundimit të raundit të negociatave në Bruksel.
Terrorizmi dërkombëtar dhe përhapja e armëve të shfarosjes në masë mbeten rreziqe kryesore për Rusinë dhe SHBA-s.
Kryengritësit libanezë i përshëndesin bombardimet e huaja mbi trupat e Muammar Gaddafit, por nuk dëshirojnë, që ky operacion të kalojë në stadin tokësor.
Rusia kërkon të garantohen kushte për evakuimin e shtetasve rusë nga Libia, deklaroi Kreu i MPJ Sergei Lavrov. “Ne na shqetëson informacioni mbi atë, se disa rajone të Tripolit iu nënshtruan goditjeve nga ajri.
Rusia shpreh shqetësimin e vet për përplasjet e armatosura në rajonin e
Operacioni ushtarak i koalicionit ndërkombëtar kundër forcave të Muammar Gaddafit në Libi na kujton veoprimet e vendeve të NATO-s në ish Jugosllavi në vitin 1999, kurse “intervencioni humanitar” i zhvilluar gjatë saj, vetëm e tensionon situatën në rajon.
Operacioni ndërkombëtar “nuk duhet të shndërrohet në luftë kund
Duke shfrytëzuar autoritetin që gëzon në vendet arabe dhe marrëdhëniet miqësore me Izraelin, Rusia është e gatshme të kontribuojë në çështjen e rifillimit të dialogut palestinezo-izraelit.
Gjermania mbështet sanksionet kundër Libisë dhe del për largimin e Gaddafit, deklaroi
Presidenti i Palestinës Mahmud Abbas mbërrin sot me një vizitë pune në Moskë. Këtu ai do të zhvillojë negociata me Presidentin e Rusisë Dimitri Medvediv.
Në marrëdhëniet e Rusisë dhe SHBA-s gjatë viteve të fundit u arrit progres absollut.
Situata në Egjipt, Libi dhe në disa pika të tjera “të nxehta” të Lindjes së Mesme do të jenë në qendër të vëmendjes së negociatave të Kreut të MPJ të Rusisë Sergei Lavrov në Kairo.
Konalicioni ushtarak i vendeve të BE dhe SHBA-s bëri goditjen e dytë masive mbi objektet në Libi. Gjatë natës për disa orë me radhë u bombardua Tripoli.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31