×
Politikë 18 mars 2011
Gjatë krijimit të Mbrojtjes së vet Ajrore Kozmike Rusia do të zgjidhë edhe detyrën e integrimit me Mbrojtjen europiane antiraket, deklaroi Kryetari i Komitetit të Këshillit të Federatës për mbrojtjen dhe sigurinë Viktor Ozerov.
Autoritetet e Libisë u propozuan qeverive të Turqisë dhe Maltës për të realizuar monitorimin e procesit të respektimit të vendimit mbi armëpushimin në konfliktin me kryengritësit, njofton Agjencia e lajmeve Reuters me referim tek burimi në qeverinë libiane.
Presidenti i Jemenit Ali Abdullah Saleh shpalli mbi vendosjen në vend të regjimit të gjendjes së jashtëzakonshme. Deklarata e tij tingëlloi disa orë pas hapjes së zjarrit nga ana e ushtarakëve mbi pjesëmarrësit e demonstratës antiqeveritare në kryeqytetin e vendit Sana.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev do të takohet më 24 mars me Benjamin Netanyahu gjatë vizitës së punës të Kryeministrit të Izraelit në Federatën Ruse, njoftoi shërbimi i shtypit i Kremlinit.
Ushtrimi i presionit ndërkombëtar mbi regjimin libian duhet vazhduar, deklaroi Kryetari i Komitetit të
Presidenti i Polonisë Bronislaw Komorowski më 11 prill me ftesë të Dimitri Medvedievit do të vizitojë Rusinë, njoftoi shërbimi i shtypit i Kremlinit. Takimi i tyre do të zhvillohet në Smolensk.
Vendet e Perëndimit dhe botës arabe do ta gjykojnë regjimin e Muammar Gaddafit jo
Trupat ruse nuk do të marrin pjesë në operacionin ushtarak kundër Libisë, njoftuan në Ministrinë e mbrojtjes të Federatës Ruse. Ndërkaq mbi synimin e pjesëmarrjes në operacionin ushtarak kundër forcave të Gaddafit shpalli Norvegjia dhe Danimarka.
Për garantimin e programit shtetëror të armatimeve në Rusi do të financohet
Autoritetet e Libisë shpallën armëpushim urgjent dhe premtuan respektimin e të drejtave të njeriut.
Në Rusi këtë vit do të krijohet sistemi unik i mbrojtjes ajroro-kozmike, deklaroi Dimitri Medvediev, duke marrë fjalën në kolegjiumin e zgjeruar të Ministrisë së mbrojtjes të Federatës Ruse.
Libia mbylli hapësirën e vet ajrore për uljen e gjithë avionëve të huaj, njofton agjencia informative Reiter me referim tek organizata europiane për kontrollin e hapësirës ajrore Eurokontroll.
Agjencia për Energjinë Atomike  e Japonisë rriti nivelin e rrezikshmërisë s
Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) gjatë dy ditëve
NATO është gati për goditje ajrore në Libi, njoftoi një birim diplomatik n
OKB shpalli për krijimin e zonës së ndalimit të fluturimeve të avionëve të Muammar Gaddafit mbi Libi.
Rusia është e shqetësuar në lidhje me atë, se krijimi i zonave të reja të ndalim fluturimit mbi Libi mund të sjellë në intervencion masiv ushtarak , si rezultat i të cilit do ta përsojë popullsia paqësore.
Këshilli i Sigurimit (KS) i OKB-së miratoi rezolutën e re për Libin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31