×
Politikë 14 mars 2011
Japonia iu drejtua për ndihmë ANEA-s në lidhje me gjendjen kritike që u krijua në dy elektrostacione atomike të saj të dëmtuara nga tërmeti, njoftoi Agjencia France Presse.
Këshilli i Sigurimit i OKB-së u mblodh për zhvillimin e konsultimeve të veta të  paplanifikuara në lidhje me kërkesën e Lidhjes së Shteteve Arabe për vendosjen e zonës së papilotuar mbi Libi.
Moska i bën thirrje Izraelit të përmbahet nga vazhdimi i veprimtarisë së  ndërtimit të pikave hebree të banimit në territoret palestineze.
Rusia dhe SHBA po fillojnë fluturim e parë të përbashkët inspektues në historinë Traktatit të Qiejve të Hapur.
Çfarëdolloj ndërhyrje nga ana e forcave ushtarake të shteteve të Gjirit Persik në punët e Bahrainit është shpallje lufte dhe okupacion, deklaruan përfaqësuesit e opozitës së Bahrainit.
Turqia shprehet e gatshme për anulimin e regjimit të vizave me Rusinë, deklaroi në
Dalai Lama i njoftoi zyrtarisht deputetët e parlamentit tibetian në mërgim mbi largimin e vet nga politika. Ai shprehet i gatshëm gjithashtu t’ia dorëzojë plotfuqishmëritë e veta pushtetore lideri politik Kalon Tripa, të zgjedhur prej tibetianëve në vitin 2001.
Raundi i dytë i negociatave të drejtpërdrejta midis autoriteteve serbe dhe kosovare do të zhvillohet në fund të marsit të këtij viti.
Ndihma e ofruar Japonisë për likuidimin e pasojave të katastrofës është
Rezultatet e zgjedhjeve, që u zhvilluan të dielën “janë mëse t
Rusia dhe Europa janë të bindura, se situatat konfliktuese në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut nuk duhet të justifikojnë zgjatjen e procesit të rregullimit të konfliktit izraelito-palestinnez, deklaroi Kreui MPJ i Rusisë pas negociatave  me homologun e vet holandez Uri Rozental.
Rusia dhe Holanda nënshkruan programin e përbashkët të veprimeve për vitin 2013, deklaroi Kreu i MPJ i Federatës Ruse sipas përfundimeve të takimit me homologun e vet holandez Uri Rozental.
Liderit libanez Muammar Gaddafit, familjarëve dhe të afërmve të tij u është ndaluar hyrja në Rusi. Dekretin për këtë e nënshkroi Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev.
Dimitri Medveriev konfirmoi gatishmërinë e Rusisë për ti ofruar ndihmën e nevojshme Japonisë në lidhje me rënien e tërmetit të fuqishëm më 11 mars.
Dimitri Medvediev do të dëgjojë sot raportin e Nënkryeministrit Igor Seçin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31