×
Politikë 10 mars 2011
Këshilli i Bashkimit Europian miratoi sanksione suplementare kundër Libisë, njoftoi në Bruksel përfaqësuesi i Hungarisë, e cila kryeson aktualisht në BE. Përmbajtja e sanksioneve nuk u bë publike prej tij.
Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov i bëri thirrje palëve kundërluftuese në Libi që të ulen në tryezën e bisedimeve me qëllim të ndalimit të dhunës në vend.
Në ditën e fundit të vizitës së punës Në
Rusia dhe Afganistani shprehin preokupim serioz në lidhje me situatën e krijuar në Libi dhe Lindjen e Mesme.
Në Moskë përshëndesin rifillimin e negociatave të drejtpërdrejta midis Beogradit dhe Prishtinës duke i vlerësuar ato si rrugën e vetme të drejtë për rregullimin e problemit kosovar.
Mbledhja e “kuartetit” të ndërmjetësve ndërkombëtarë për rregullimin e konfliktit në Lindjen e Mesme (në të hyjnë SHBA, Federata Ruse, BE dhe OKB-ja), e cila ishte planifikuar të mbahej në mars u shty për në muajin prill.
BE dhe NATO në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri do të diskutojnë situatën e krijuar në Libi.
Delegacioni i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse i kryesuar nga Sekretari i tij Nikollai Patrushev mbërriti sot në Kabul me një vizitë zyrtare njëditore.
Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin do të zhvillojë sot në Moskë negociata me Nënpresidentin amerikan Joseph Biden, i cili ndodhet aktualisht me një vizitë pune në kryeqytetin rus.
Presidenti i Federatës Ruse Dimiri Medvediev nënshkroi dekretin mbi plotësimin nga Rusia të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Libinë, të miratur më 26 shkurt, njoftoi sot shërbimi i shtypit i Kremlinit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31