×
Politikë 9 mars 2011
OKB-ja filloi hetimin e rasteve të shkeljeve të të drejtave të njeriut në Libi.
NATO nuk do të veprojë në Libi pa mandatin përkatës të OKB-së, deklaroi në intervistën e vet dhënë kanalit televiziv britanik “Sky News” Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut Anders Fogh Rasmussen.
Gjatë kohës së takimit të sotëm në rezidencën e
Në Moskë shpresojnë, se SHBA-s do të mbështesin në mënyr
Sot në Bruksel përfundoi raundi dyditor i negociatave të para në histori midis autoriteteve serbe dhe kosovare mbi normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe.
Për çështjen e heqjes së vizave Rusia është gati të shkoj
“Gjashtëshja” e ndërmjetësve (5 anëtarë të p
BE po përpunon sanksione shtesë ndaj Libisë, njoftoi Përfaqësuesja e lartë e BE-së për punët e jashtme dhe politikën e sigurimit Catherine Ashton.
Avioni me të dërguarin e liderit libanez Muammar Gaddafi në bordin e vet u ul në Kairo, njoftoi gazeta italiane “Republica” me referim tek burime në aeroportin e kryeqytetit egjiptian.
Vëzhguesit nga Byroja e instrumenteve demokratikë dhe të drejtave të njeriut të OSBE-së mbërritën në Bjellorusi për monitorimin e seancave gjyqësore në lidhje me çështjen e trazirave masive në Minsk më 19 dhjetor.
Shërbimi për shtyp i Kremlinit njoftoi, se Dimitri Medvediev nënshkroi ligjin federal &ldquo
Përpjekjet për të sjellur demokracinë perëndimore në vendet e p
Në Bernin suedez do të fillojnë negociatat gjeorgjiano-ruse për hyrjen e Rusisë në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT). Gjeorgjia do të arrijë kthimin e kontrollit të vet mbi pikat doganore në Abkhazi dhe Osetinë e Jugut.
Nënpresidenti i SHBA-s Joseph Biden mbërriti në Moskë. Tema kryesore të negociatave
BE, si ndërmjetës në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, mund t
Dimitri Medvediev do të takohet sot në rezidencën jashtë Moske në Gorkah me Nënpresidentin e SHBA-s Joseph  Biden.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31