×
Politikë 2 mars 2011
Provincat veriore të Afganistanit do të bëhen rajenet e para të vendit në të cilat përgjegjësia për garantimin e sigurisë do ti dorëzohet nga kontingjentet e NATO-s forcave afgane të sigurimit dhe ushtrisë, njoftoi komanda e ushtrisë kombëtare afgane.
Osetia e Jugut filloi sërish procedurën e dorëzimit në Gjykatën
Ndihmësi i Presidentit të SHBA John Holdren u shpreh për rritjen e kuotave për studentët dhe shkencëtarët rusë, që vijnë në Amerikë mbi bazë të programeve të shkëmbimit.
Dy anije desanti të SHBA hynë në Detin Mesdhe dhe kanë marrë kursin drejt brigjeve të Libisë, njofton BBC.
Në Këshillin e Europës e vlerësojnë me skepticizëm arsyeshmërinë e ndërhyrjes së huaj ushtarake në konfliktin në Libi, deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Europës Thorbjorn Jagland.
Arkivi rus i historisë më të re dhe Instituti polak i kujtesës kombë
Problemet tani për tani të pazgjidhura për hyrjen e Rusisë në Organizat
Këshilli i Federatës ratifikoi marrëveshjen ruso-amerikane për transitin e armatimeve, teknik
Kriza në vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut mund të
Siç njofton shërbimi i shtypit i Kremlinit, Dimitri Medvediev do të takohet më 9 mars me Nënpresidentin e SHBA-s Joe Biden, i cili do të mbërrijë në Moskë me një vizitë pune.
Rusia është e gatshme të japë ndihmën e vet për rregullimin politik në vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikën e Veriut, të përfshira nga trazirat, deklaroi Kreu i MPJ i Federatës Ruse Sergei Lavrov.
Këshilli i Federatës ratifikoi marrëveshjen ndërqeveritare me SHBA-s për transitin ajror të ngarkesave ushtarake: armatimeve, teknikës, pajisjeve dhe personelit, të cilat dërgohen për Forcat Ndërkombëtare për garantimin e sigurisë në Afganistan.
Moska propozoi të organizohet për herë të parë në Rusi mbledhja e Këshillit Rusi-NATO. Për këtë njoftoi Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë pranë NATO-s Dimitri Rogozin.
80-vjetori i Mikhail Gorbachevit kremtohet në shkallë ndërkombëtare. Por në qoftë
Për rregullimin paqësor të situatës në Libi doli Përfaq
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31