×
Politikë 1 mars 2011
Rusia konfirmon sërish pandryshueshmërinë e pozitës së vet në lidhje me mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia, njoftoi më 1 mars MPJ e Federatës Ruse.
Sanksionet e vendosura ndaj Iranit mund të zbuten gjatë ndërmarrjes së hapave nga ana e tij për ti dalë përpara komunitetit botëror, deklaroi në Konferencën për çarmatimin në Gjenevë Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov.
Rusia do të vendosë sanksione ndaj Libisë në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, i njoftoi Agjencisë ITAR-TASS një burim i lartë zyrtar në Kremlin.
Kreu i MPJ të Rusisë Sergei Lavrov i bëri sërish thirrje komunitetit ndërkombëtar për të rishikuar pa vonesë projektin ndërkombëtar të Traktatit ruso-kinez mbi parandalimin e vendosjes së armatimeve në kozmos.
Traktati mbi shkurtimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO) po shndërrohet në njëfarëlloj
Rusia i bën thirrje Beogradit dhe Prishtinës për tu ulur rreth tryezës së bisedimeve, deklaroi më 1 mars Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov. “Erdhi tashmë koha për tu ulur e për të biseduar shtruar.
Kryetari i Këshillit Europian Herman Achille Van Rompuy po zhvillon negociata me liderët e vendeve të Bashkimit Europian për thirrjen urgjente të samitit të BE në lidhje me situatën e krijuar në Libi.
SHBA dhe NATO po zhvillojnë negociata në lidhje me zgjidhjen “ushtarake” të çështjes që ka të bëjë me përmbysjen e regjimit të Muammar Gaddafit në Libi, deklaroi Ambasadorja e SHBA në OKB Suzanne Rice.
Takimi i Presidentëve të Rusisë, Armenisë dhe Azerbajxhanit, kushtuar problemeve që kanë të bëjnë me rregullimin e konfliktit të Nagorni-Karabahut, do të zhvillohet më 5 mars, njoftoi shërbimi i shtypit i Kremlinit.
Japonia refuzoi të ndjekë penalisht radikalët ultra të dhjathtë që përdhosën flamurin rus, njoftoi një burim në Ambasadën e Federatës Ruse në Tokio.
Prokuroria e Përgjithshme e Bjellorusisë ngriti sërish kundër dy qytetarëve të Rusisë akuzën për pjesëmarrje në trazirat masive në Minsk.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
4
6
7
8
11
12
13
14
15
16
20
26
27
31