×
Politikë 2011
Në vigjilje të Vitit të Ri përfaqësuesit e Komisionit Evropian dhe politikan
Koreja e Veriut deklaroi sot se në veprimet e saj, pas vdekjes së liderit të vendit Kim Jong II, nuk do të ndodhin ndryshime.
Ministria e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse përgatiti një raport të posaçëm, në të cilin janë mbledhur prova e fakte të shkeljeve të normave demokratike dhe të drejtave të njeriut në vende të ndryshme.
Baza ajrore amerikane në aeroportin ndërkombëtar “Manas” në kryeqytetin e Kirgistanit
Siç deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë shtypi n
Vlladisllav Surkov, i cili është i njohur si ideologu kryesor i Kremlinit, po kalon me punë në qeveri. Presidenti Dimitri Medvediev nënshkroi dekretin mbi emërimin e tij Zëvendëskryeministër, përgjegjës për modernizimin dhe inovacionet.
Kryeministri Vladimir Putin nuk ia ka aspak frikën zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Rusi dhe
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev emëroi Zëvendësin e parë të kreut të administratës së Kremlinit Vlladisllav Surkov Zëvendëskryeministër për çështjet e modernizimit.
Rusia shpreson shumë se periudha e ndërrimit të pushtetit në Korenë e Veriut do të kalojë pa komplikacione.
Qeveria izraelite ka bllokuar marrëveshjen me Turqinë për furnizimin asaj të sistemeve të zbulimit për Forcat Ushtarake Ajrore.
Dhoma e Ulët e parlamentit të Francës miratoi ligjin, i cili e barazon me
Pjesa më e mirë e shoqërisë ruse kërkon respekt ndaj vetes. &ldquo
Ish Kryeministri i Hungarisë, socialisti Ferenc Gyurcsány u arrestua nga policia ditën e premte gjatë një aksioni proteste kundër politikës së pasardhësit të tij, politikanit të krahut të dhjathtë Viktor Orban, raporton Agjencia AFP.
Ministri i Jashtëm i Armenisë Eduard Nalbanian i shprehu mirënjohjen “udhëheqjes
Modernizimi i sistemit politik të vendit duhet tu japë më shumë mundësi qytetarëve të vendit për të ndikuar në politikat dhe vendimet që prekin të drejtat dhe interesat e tyre.
“Në programin shtetëror të armatimeve deri në vitin 2020 theksi vihet në llojet e reja të armëve dhe teknikës ushtarake që janë të bazuara në teknologjitë moderne.
Në Mesazhin e vet të përvitshëm drejtuar Asamblesë Federale Presidenti Dimitri Medvediev
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev konfirmoi se Moska është e hapur për dialog konstruktiv dhe për punë të përbashkët konkrete me partnerët në lidhje me çështjen e mbrojtjes antiraket (MAR).
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev propozoi krijimin e televizionit publik në vend. Në përgjith
Dimitri Medvediev deklaroi mbi domosdoshmërinë e zhvillimit të një reforme komplekse të sistemit politik të vendit. Ai tha se i vë veshin dhe i kupton për mrekulli ata që dalin në favor të ndryshimeve.
Presidenti Dimitri Medvediev mendon se arritja kryesore e presidencës së tij është kapërcimi nga Rusia i krizës globale financiare pa pasoja të rënda, serioze.
Presidenti rus Dimitri Medvediev deklaroi se Rusia ka nevojë për zhvillim demokratik dhe jo për kaos.
Me jehonën përkatësisht rezultateve të zgjedhjeve për Dumën Shtetërore dhe reagimin ndaj tyre nga ana e shoqërisë e filloi sot Dimitri Medvediev Mesazhin e vet të përvitshëm drejtuar Asamblesë Federale.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev doli me Mesazhin e përvitshëm drejtuar Asamblesë Federale (Dumës Shtetërore dhe Këshillit të Federatës). Ky është Mesazhi i katërt i Dimitri Medvedievit si President i Federatës Ruse.
Vdekja e Udhëheqësit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) Kim Jong II mund të çojë në përshkallëzimin e konfliktit midis Veriut dhe Jugut në Gadishullin Korean.
Duma Shtetërore e Federatës Ruse, në mbledhjen e vet të parë plenare të së mërkurës, zgjodhi si kryetar të Dhomës së Ulët të parlamentit ish Kryetarin e administratës së Kremlinit Sergei Narrishkin.
Udhëtimin e vet të parë pas regjistrimit zyrtar si kandidat për president Kryeministri rus Vladimir Putin e ndërmorri në Çeçeni. Në mbledhjen e zhvilluar në qytetin çeçen Gudermes Kryeministri rus rikonfirmoi se zhvillimi i republikave të Kaukazit të Veriut do të mbetet një ndër detyrat prioritare për qendrën federale.
Fondacioni i mbështetjes dhe mbrojtjes së të drejtave të bashkatdhetarëve, të
Duma Shtetërore e Rusisë, e cila u formua mbi bazë të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 4 dhjetorit, do të mblidhet sot në seancën e vet të parë plenare.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton zhvilluan të martën në mbrëmje bisedime telefonike dhe diskutuan situatën në Korenë e Veriut pas vdekjes së Kim Jong II më 17 dhjetor.
KQZ-ja e Rusisë përfundoi pranimin e dokumenteve nga kandidatët presidencialë. Mbi dëshirën e vet për të kandiduar për këtë post të lartë deklaruan pothuajse të gjitha partitë e regjistruara politike dhe disa kandidatë të pavarur. Megjithatë lista përfundimtare e kandidatëve presidencialë mund të reduktohet ende.
Udhëheqësi i Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) ndërroi jetë në moshën 70-vjeçare.
Kryetari i Partisë Komuniste të Federatës Ruse (KPRF) Gennadi Zyuganov paraqiti në KQZ dokumentet
Rusia dhe Bashkimi Evropian arritën të rregullojnë konfliktin që lindi rreth autokolonës
Krerët e qeverive të Republikës Çeke dhe Hungarisë, përkatësisht Petr Necas dhe Viktor Orban, nuk pajtohen me traktatin e ri të BE-së, i cili parashikon rreptësimin e kontrollit mbi shpenzimet e mjeteve buxhetore dhe vëllimet e borxhit shtetëror.
Siç dhe pritej, një nga temat kryesore të diskutimeve në samitin e fundit BE-Rusi n
Rezoluta e Parlamentit Evropian, e cila bën thirrje për zhvillimin e zgjedhjeve të reja parlamentare në Rusi, është ligjërisht e pabazuar dhe e papranueshme nga pikëpamja etike dhe morale, thuhet në deklaratën e Këshillit të Federatës ruse.
Vladimir Putin nuk do të mbetet as edhe një ditë më gjatë në kabinetin e vet, nëse nuk do të ndjejë mbështetjen e popullit.
Kriza aktuale e Bashkimit Monetar Evropian është dëshmi evidente e fillimit të falimentimit të gjithë projektit Pan-Evropian.
Më 15 dhjetor në Samitin BE-Rusi, në të cilin merr pjesë Presidenti Dimitri Medvediev, siç supozohet, do të bëhet një hap i rëndësishëm në drejtim të anulimit të regjimit të vizave.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2011
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2011
1
7
8
9
14
15
21
22
29