×
Politikë Korrik 2010
Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të OKB-së në Hagë, q
Kryeministri i Britanisë së Madhe David William Donald Cameron mendon, se është e pamundur të fitohet lufta e tanishme në Afganistan, shkruan botimi i përjavshëm mjaft i autoritetshëm britanik "The Spectator".
Përfaqësuesit ushtarakë të RPD të Koresë dhe SHBA zhvilluan takimin e radhës në lokalitetin Panmunxhom (Panmunjom), në zonën e Demilitarizuar.
Rusia del për pjesëmarrjen e Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut në
Raporti i publikuar nga Departamenti amerikan i shtetit mbi respektimin e marrëveshjeve në sferën e kontrollit mbi armatimet dhe mospërhapjen e armës bërthamore nuk i shërben aspak zhvillimit të marrëdhënieve prej partnerësh midis Rusisë dhe SHBA.
Në rajonin Elbrussk të Republikës së Kabardino-Ballkarisë u parandalua një akt terrorist.
Anija e madhe kundërnëndetëse ruse "Admiral Levçenko" po shoq
Komiteti për punët e jashtme i Senatit të SHBA do të zhvillojë votimin në lidhje me Traktatin ruso-amerikan mbi shkrutimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO) më 3 gusht. Vendimi për këtë u morr nga Kryetari i Komitetit John Forbes Kerry.
ASO,
Themeluesi i organizatës "WikiLeaks" Xhulian Esenxh (Julian Assange) komfirmon, se nuk i njeh burimet që vënë në dispozicion informacionin sekret të pasqyruar në site e tij.
Uashingtoni mbështet synimin e Iranit për fillimin e dialogut përkatësisht furnizimit të uraniumit të pasuruar për reaktorin kërkimoro-shkencor të Teheranit, njoftoi përfaqësuesi i Departamentit amerikan të shtetit Philip Crowley.
  Dy emisarë nga Evropa me mesazhe krejtësisht kontradiktore vizituan Stambollin. Turqia mund të shpresojë në mënyrë të padiskutueshme për mbështetjen nga ana e Londrës gjatë anëtarësimit të saj në BE, siguroi Kryeministri David Cameron.
Gjenerali francez Xavier Bout de Marnhas do të kryesojë në tetor Misionin policoro-civil të Bashkimit
Në SHBA mbi bazë të dyshimit për tentativë të nxjerrjes nga vendi të armëve të teknologjisë së lartë u ndalua banorja e shtetit Texas, 24 vjeçarja Anna Fermanova.
Rusia i quan të palejueshme sanksionet e vendosura nga ana e BE kundër Iranit. Aplikimi i
  Kështu pra, ministrat evropianë të punëve të jashtme miratuan kushtet e aktivitetit të Shërbimit evropian të veprimtarisë së jashtme.
Raundi i radhës i diskutimeve në lidhje me garantimin e sigurisë dhe stabilitetit në
Serbia refuzoi sërish të pranojë pavarësinë e Kosovës pavarë
Në Bishkek dhe në Osh u zhvilluan aksione masive proteste kundër dislokimit të policëve të OSBE-së në jug të Kirgistanit.
Bashkëpunëtorët e shërbimeve antidrogë të Rusisë dhe SHBA
Shtëpia e Bardhë doli me dënimin e rreptë të veprimeve të organizatës ndërkombëtare " WikiLeaks", e cila publikoi në site e vet dokumentet sekrete mbi operacionet ushtarake në Afganistan.
Shërbimin e ri të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian do ta kryesojë Përfaqësuesja Supreme e BE për punët e jashtme dhe politikën e sigurisë Catherine Margaret Ashton, njofton Agjencia ITAR-TASS.
Ministrat e punëve të jashtme të 27 vendeve të BE do të miratojnë një paketë suplementare sanksionesh kundër Iranit.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev dhe Kryeministri i Italisë Silvio Berluskoni diskutuan problematikën ndërkombëtare.
Serbisë dhe Kosovës u duhet të zhvillojnë marrëdhëniet dypalë
Kirgistani mund të shpresojë gjithmonë në ndihmën nga ana e Rusisë në garantimin e sigurisë gjatë shfaqjes së rreziqeve kërcënuese të brenshme dhe të jashtme, deklaroi Zv/ministri i punëve të jashtme të Federatës Ruse Grigori Karasin.
SHBA pranuan se gjatë ndalimit të pilotit rus Konstantin Jaroshenko u shkelën normat e së drejtës ndërkombëtare.
Zhvillimi i bashkëpunimit ushtarak të Rusisë dhe Aleancës së Atlantikut të
Kreu i Ministrisë së punëve të jashtme të Federatës Ruse Sergei Lavrov merr pjesë në sesionin e 17 të forumit të ASEAN-it (Association of East Nations- Grupimi i shtetëve të Azisë Juglindore) në Hanoi.
Zgjidhja e problemit kosovar është e mundur vetëm me anë të rrugë
  Çështjet e bashkëpunimit ekonomik janë në qendër të vemendjes së negociatave të Kryeministrit të Italisë Silvio Berluskoni dhe Presidentit të Federatës Ruse Dimitri Medvediev në Milano.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev do të niset të premten për në Milano me një vizitë pune me ftesë të Kryeministrit të italisë Silvio Berluskoni.
Gjykata Ndërkombëtare e OKB njohu legjitimitetin e shpalljes së njëanshme të
Në Moskë shpresojnë shumë se takimi ministror Rusi-ASEAN (Association of South East Nations - Grupimi i
Uniteti ndërpalestinez është një ndër problemet më të mprehta n
  Në Serbi sot presin me padurim të madh dhe shpresë shpalljen nga Gjykata Ndë
Rusia do ti caktojë UNESKO-s në vitet 2010 dhe 2011 2 miliard dollarë për rimëkëmbjen e shënjtëroreve orthodhokse në territorin e krahinës së Kosovës, njoftoi MPJ e Federatës Ruse.
Ministria e energjetikës e Federatës Ruse krijoi shtabin operativ për koordinimin e punëve për rikonstruktimin e hidrocentralit Baksanskaja në Republikën e Kabardino-Ballkarisë, ku u krye një akt terrorist.
Dhoma e Apelit e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë anuloi pjesërisht vendimin për dhënien e pafajësisë ish Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinajt dhe kërkoi fillimin e procesit rigjykues ndaj tij.
Presidentja e Finlandës Tarja Kaarina Halonen është në dijeni të problemeve të
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2010
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2010
3
4
6
7
10
11
17
18
21
24
25
26
29
30
31