×
Politikë 31 maj 2010
Kryeministri i Turqisë Taip Erdogan kërkoi nga Izraeli lirimin e menjëhershëm të të anijes që lundron nën flamurin e vendit të vet dhe e cila merr pjesë në aksionin ndërkombëtar  "Flotilla e lirisë".
Rusia dënon veprimet e Izraelit në lidhje me përdorimin e armës kund
Viti i ardhshëm do të bëhet vendimtar në marrëdhëniet midis NATO-s dhe Rusisë, mendon Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë pranë kësaj Aleance Dimitri Rogozin.
Komuniteti ndërkombëtar duhet urgjentisht ti kërkojë udhëheqjes së Izraelit
Kryetari i Parlamentit Europian Jerzy Buzek vendosmërisht dënoi sulmin e Izraelit ndaj Flotilla-s ndërkombëtare të mbrojtësve të të dretjave të njeriut.
Parlamentarët e Organizatës së Traktatit mbi Sigurinë Kolektive (OTSK) mbështetë
  Rusia dhe Bashkimi Europian (BE) planifikojnë të diskutojnë një spektër të gjerë temash në samitin e sapo hapur në qytetin jugor rus Rostov mbi Don.
Në Stamboll rrezikuan të sulmonin konsullatën izraelite. Sipas informacionit të telekanalit arab "Al-Jazeera
Rusia dhe Gjermania po bashkëpunojnë shumë ngushtë në sferën e siguris
BE bëri thirrje që të zhvillohet hetimi i sulmeve të armatosura të komandos
Ministria e drejtësisë mendon, se verdikti i Gjykatës Europiane për të
Grupi i ekspertëve ushtarakë rusë mbërriti sot në Seul për hetimin e shkaqeve të vdekjes së ekuipazhit të anijes "Çhonan", që u fundos në Detin e Verdhë më 26 mars.
Projekti i imarrëveshjes mbi sigurimin europian është një nga temat kryesore të mbledhjes të Asamblesë Parlamentare të Organizatës së Traktatit mbi Sigurimin Kolektiv (OTSK) në Erevan.
Masat praktike për përgatitjen e regjimit pa viza, si dhe bashkëpunimi në sfera të ndryshme janë rendi kryesor i ditës i samitit Rusi-BE në Rostov mbi lumin Don.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
4
5
6
8
9
10
11
15
16
21
22
23
25
26
29
30