×
Politikë 27 maj 2010
  Rusia dhe Bashkimi Europian (BE) vendosën përpara vetes detyrën ambicioze-formimin e hap
Republika Popullore Demokratike e Koresë (RPDK) paralajmëroi, sedo të godasë menjëherë, në qoftë se anijet jugokoreane do të shkelin kufirin detar midis këtyre dy vendeve.
Moska shpreson shumë për marrjen e shpjegimeve të qarta nga ana e Uashingtonit dhe Varshavës në lidhje me dislokimin e baterisë "Patriot" në Poloni, deklaroi Kreu i MPJ-së Sergei Lavrov.
Kirgistani iu drejtua Interpolit me kërkesën për bashkëpunim mbi arrestin e Ish presidentit të vendit Kurmanbek Bakiev, njoftoi Zëvendës përfaqësuesi i qeverisë së përkohshme Azimbek Beknazarov.
Realizimi i marrëveshjes së Teheranit për këmbimin e uraniumit të varf
SHBA-s janë të interesuara për bashkëpunim me Rusinë në fushën e Mbrojtjes Antiraket (MAR) dhe e konsideron atë hap logjik të radhës pas nënshkrimit të Traktatit për reduktimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO).
Shkaku i divergjencave ruso-polake në lidhje me çështjetr e armatimit - "nuk i leverdis sistemit europian të sigurimit në tërësi".
SHBA-s gjatë formimit të rregullit botëror në shekullin e XXI duhet të bazohen jo vetëm tek forca e vet ushtarake, por edhe në diplomaci.
Grupi i specialistëve rusë po përgatitet për tu nisur në Korenë e Jugut për hetimin e vdekjes së ekuipazhit të anijes luftarake "Çhonan". Urdhërin përkatës e dha Presidenti Dimitri Medvediev.
Çështjet e marrëdhënieve praktike ruso-finlandeze ekonomiko-tregtare, bashkëpunimi në sferën e transportit, energjetikës, inovacioneve tekniko-shkencore janë temat kryesore të negociatave, të cilat do të zhvillojë në Helsinki Vladimir Putin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
4
5
6
8
9
10
11
15
16
21
22
23
25
26
29
30