×
Politikë Maj 2010
Kryeministri i Turqisë Taip Erdogan kërkoi nga Izraeli lirimin e menjëhershëm të të anijes që lundron nën flamurin e vendit të vet dhe e cila merr pjesë në aksionin ndërkombëtar  "Flotilla e lirisë".
Rusia dënon veprimet e Izraelit në lidhje me përdorimin e armës kund
Viti i ardhshëm do të bëhet vendimtar në marrëdhëniet midis NATO-s dhe Rusisë, mendon Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë pranë kësaj Aleance Dimitri Rogozin.
Komuniteti ndërkombëtar duhet urgjentisht ti kërkojë udhëheqjes së Izraelit
Kryetari i Parlamentit Europian Jerzy Buzek vendosmërisht dënoi sulmin e Izraelit ndaj Flotilla-s ndërkombëtare të mbrojtësve të të dretjave të njeriut.
Parlamentarët e Organizatës së Traktatit mbi Sigurinë Kolektive (OTSK) mbështetë
  Rusia dhe Bashkimi Europian (BE) planifikojnë të diskutojnë një spektër të gjerë temash në samitin e sapo hapur në qytetin jugor rus Rostov mbi Don.
Në Stamboll rrezikuan të sulmonin konsullatën izraelite. Sipas informacionit të telekanalit arab "Al-Jazeera
Rusia dhe Gjermania po bashkëpunojnë shumë ngushtë në sferën e siguris
BE bëri thirrje që të zhvillohet hetimi i sulmeve të armatosura të komandos
Ministria e drejtësisë mendon, se verdikti i Gjykatës Europiane për të
Grupi i ekspertëve ushtarakë rusë mbërriti sot në Seul për hetimin e shkaqeve të vdekjes së ekuipazhit të anijes "Çhonan", që u fundos në Detin e Verdhë më 26 mars.
Projekti i imarrëveshjes mbi sigurimin europian është një nga temat kryesore të mbledhjes të Asamblesë Parlamentare të Organizatës së Traktatit mbi Sigurimin Kolektiv (OTSK) në Erevan.
Masat praktike për përgatitjen e regjimit pa viza, si dhe bashkëpunimi në sfera të ndryshme janë rendi kryesor i ditës i samitit Rusi-BE në Rostov mbi lumin Don.
Bashkimi Europian e konsideron projektin e Traktatit të ri mbi arkitekturën e re të sigurisë europiane si një dokument interesant për fillimin e dialogut konceptual të samitit Rusi-BE.
Kurrfarë arsyesh nuk e vërtetojnë dislokimin e raketave "Patriot" në Poloni, deklaroi Zëvendës ministri i MPJ-së së Rusisë Aleksandër Grushko.
Progresi në zgjidhjen e çështjes për anulimin e regjimit të vizave midis Rusis
Moska është gati të bashkëveprojë aktivisht avancimin e procesit negociator për
SHBA-s përpiqen të ndërtojnë me Rusinë "marrëdhënie stabile, të qëndrueshme, shumëplanëshe, të bazuara në interesa të përbashkëta".
Samiti dyditor Rusi-BE do të zhvillohet në fillim të javës tjetër në Rostov mbi lumin Don.
Qeveria e Rusisë miratoi dhe ia paraqiti Presidentit për ratifikim në Dumën Shtetërore Traktatin me SHBA-s për reduktimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO), të nënshkruar në Pragë më 8 prill.
ASO,
Presidenti Dimitri Medvediev do të zhvillojë më 28 maj takimin me përfaqësuesit e Partisë "Rusia Unike".
  Rusia dhe Bashkimi Europian (BE) vendosën përpara vetes detyrën ambicioze-formimin e hap
Republika Popullore Demokratike e Koresë (RPDK) paralajmëroi, sedo të godasë menjëherë, në qoftë se anijet jugokoreane do të shkelin kufirin detar midis këtyre dy vendeve.
Moska shpreson shumë për marrjen e shpjegimeve të qarta nga ana e Uashingtonit dhe Varshavës në lidhje me dislokimin e baterisë "Patriot" në Poloni, deklaroi Kreu i MPJ-së Sergei Lavrov.
Kirgistani iu drejtua Interpolit me kërkesën për bashkëpunim mbi arrestin e Ish presidentit të vendit Kurmanbek Bakiev, njoftoi Zëvendës përfaqësuesi i qeverisë së përkohshme Azimbek Beknazarov.
Realizimi i marrëveshjes së Teheranit për këmbimin e uraniumit të varf
SHBA-s janë të interesuara për bashkëpunim me Rusinë në fushën e Mbrojtjes Antiraket (MAR) dhe e konsideron atë hap logjik të radhës pas nënshkrimit të Traktatit për reduktimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO).
Shkaku i divergjencave ruso-polake në lidhje me çështjetr e armatimit - "nuk i leverdis sistemit europian të sigurimit në tërësi".
SHBA-s gjatë formimit të rregullit botëror në shekullin e XXI duhet të bazohen jo vetëm tek forca e vet ushtarake, por edhe në diplomaci.
Grupi i specialistëve rusë po përgatitet për tu nisur në Korenë e Jugut për hetimin e vdekjes së ekuipazhit të anijes luftarake "Çhonan". Urdhërin përkatës e dha Presidenti Dimitri Medvediev.
Çështjet e marrëdhënieve praktike ruso-finlandeze ekonomiko-tregtare, bashkëpunimi në sferën e transportit, energjetikës, inovacioneve tekniko-shkencore janë temat kryesore të negociatave, të cilat do të zhvillojë në Helsinki Vladimir Putin.
51 % shtetas të Republikës së Maqedonisë janë të mendimit, që negociatat
Ishte gabimi i ekuipazhit të avionit polak, që u rrëzua më 10 prill në qiellin mbi Smolensk, që solli në tragjedi.
Bashkimi Doganor i Rusisë, Bjellorusisë dha Kazakistanit do të fillojë të funksionojë q
Strategjia antidrogë e Presidentit të SHBA-s Barak Obama destinohet për mbrojtjen e shtetasve amerikanë dhe nuk parashikon zhdukjen e fushave të mbjella me lulëkuqen e opiumit në territorin e Afganistanit.
Presidenti i Iranit Mahmud Ahmadinexhad u bëri thirrje SHBA-s dhe Federatës Ruse që ta mbështetin marrëveshjen për shkëmbimin e uraniumit.
Federata Ruse duhet të ndërmarrë të gjitha përpjekjet për moslejimin
Dislokimi i raketave amerikane "Patriot" në territorin e Polonisë nuk i shërben aspak
Kongresi i SHBA-së ka ndër mend që në muajin qershor të miratojë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
4
5
6
8
9
10
11
15
16
21
22
23
25
26
29
30