×
Politikë 3 mars 2010
Sekretari i Përgjithshëm i NATO Anders Fogh Rasmussen njoftoi mbi paraqitjen për shqyrtim nga vendet-anëtare të NATO të çështjes që ka lidhje me faktin, se Aleanca Veriatlantike mund të mbështesë procesin e çarmatimit bërthamor.
Greqia bëri publike masat e reja antikrizë. Siç njoftoi përfaqësuesi i
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev përfundoi vizitën shtetëror në Francë
Verhovnaja Rada (parlamenti) i Ukrainës shkarkoi qeverinë e Julia Timoshenkos. Propozimin e Partisë së Rajoneve, lider i së cilës është Presidenti aktual i Ukrainës Viktor Janukoviç, e mbështetën 243 deputetë nga 226 të minimales së domosdoshme.
Izraeli del për rivendosjen sa më të shpejtë të negociatave paqësore me palestinezët. Për këtë deklaroi Kryeministri Benjamin Netanyah gjatë bisedës telefonike me Presidentin e Egjiptit Hosni Mubarak.
Aksioni mbarëukrainas i protestës nën parrullën "Stepan Bandera nuk është hero i Ukrainës" startoi në Zhitomir, në një nga qytetet më të mëdha në qendër të vendit.
Presidenti i Italisë Giorgio Napolitano është mëse i bindur, se bashkëpunimi aktiv midis Rusisë dhe NATO-s do të ndihmojë për zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare.
Normalizimi i marrëdhënieve me Rusinë është çështje me rëndësi jetike për Gjeorgjinë. Për këtë flitet në deklaratën e Partisë opozitare gjeorgjiane "Lëvizja Demokratike-Gjeorgjia Unike".
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mori vendimin të zhvillojë në maj të këtij viti mbledhjen speciale solemne për nder të kujtimit të viktimave të Luftës së Dytë Botërore të viteve 1939-1945.
Autoritetet polake kanë ndërmend të rishikojnë marrëveshjen me SHBA-s për dislokimin e komplekseve raketore amerikane zenit "Patriot" në territorin e vendit të vet.
OKB do të zhvillojë bashkëpunimin me Organizatën e Traktatit mbi Sigurimin Kolektiv (OTSK)
Rusia dhe SHBA-s po përpiqen të përpunojnë politikën e përbashkët për kundërveprimin ndaj rrezikut të drogës afgane.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev përfundon sot vizitën e vet shtetërore n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
3
6
7
8
12
13
14
16
20
21
22
24
26
27
28
30