×
Politikë Mars 2010
Aktet terroriste në Moskë dhe në Kizljar janë hallka të një zinxhiri dhe shfaqje të atij aktiviteti terrorist me të cilin ne luftojmë dhe do të vazhdojmë të luftojmë edhe më tej.
Këshilli i Fedeatës-Dhoma e Lartë e parlamentit rus-ratifikoi marrëveshjen me Abkhazinë dhe Osetinë e Jugut mbi mbrojtjen e kufijve të këtyre republikave.
Ministrat e punëve të jashtme të vendeve të "Tetëshes së
Drejtori i Përgjithshëm i ANEA Yukiya Amano e quajti Traktatin e ri ruso-amerikan mbi reduktimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO) "hap të drejtë të bërë në drejtimin e duhur".
Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy gjatë kohës së vizitës së
Rusia u bashkua me sanksionet e Këshillit të Sigurimit të OKB kundër Republikës Popullore Demokratike të Koresë për provat bërthamore të zhvilluara nga ajo.
Arma bërthamore nuk duhet të bjerë në kurrfarë mënyre në
Flota Ushtarako-Detare e Rusisë po fillon vendosjen e forcave të veta në Oqeanin Botëror për zhvillimin e stërvitjeve ushtarake më të mëdha për gjithë këto vitet e fundit, njofton Agjencia RIA Lajmet.
Teksti i Traktatit të ri ruso-amerikan mbi Armatimet Strategjike Ofensive (ASO) nuk përmban ndërlidhurin
ASO,
Raundi i radhës i bisedimeve për garantimin e sigurimit në Traskaukazi po hapet në Gjenevë. Në konsultimet që zhvillohen nën drejtimin e OKB-së, BE dhe OSBE marrin pjesë delegacionet e Abkhazisë, Osetisë së Jugut, Federatës Ruse, Gjeorgjisë dhe SHBA.
"Pesëshja" e Arktikut (Kanadaja, Rusia, SHBA-s, Danimarka dhe Norvegjia) nuk prek aspak interesat e K
Lufta kundër terrorizmit do të jetë një nga temat kryesore që do të diskutojnë ministrat e punëve të jashtme të vendeve të "G-8" në qytetin kanadez Gatineau.
Në një sërë qytetesh të botës janë vendosur masa të rritura sigurimi pas njoftimeve mbi aktet terroriste në metronë e Moskës. Kështu, në qytetin e madh të SHBA-s New York është forcuar mbrojtja në transportin publik.
Më pak se një muaj mbetet deri në kohën e zhvillimit të takimit të ministrave të punëve të jashtme të vendeve të NATO-s, i cili duhet të mbahet më 22-23 prill në kryeqytetin e Estonisë - Talin.
"Rosatom" dhe ANEA do të krijojnë në Arhangelsk të Rusisë depon nd
Drejtori i Shërbimit Federal të Rusisë për kontrollin ndaj qarkullimit të drogës Viktor Ivanov bëri thirrje të luftohet bashkarisht kundër rrezikut kërcënues të drogës, i cili vjen nga Afganistani.
Bashkimi Ndërkombëtar i Linjave të Tensionit të Lartë (BNLTT) kërkoi nga autoritetet e Iranit likuidimin e burimeve të ndërhyrjeve në sinjalet satelitore të kanaleve televizive dhe të radiostacioneve të vendeve anëtare të BE, që transmetojnë në territorin iranian.
Rusia dhe Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike do të nënshkruajnë marrëveshjen mbi krijimin në Angarsk (Siberi) të rezervës ndërkombëtare të lëndës energjetike bërthamore.
Bundestagu i RFGj me shumicë votash u shpreh pro largimit nga territori i vendit të armës bërthamore amerikane.
Ministri i punëve të jashtme të Gjermanisë Guido Westerwelle e quajti çarmatimin bërthamore detyrën më e rëndësishme të njerëzimit, gjatë fjalës së mbajtur në Budenstagun gjerman.
Në SHBA-s ndodhen arkivat e kampeve gjermane të përqëndrimit të Luftë
Diskutimet e Gjenevës në lidhje me çështjet e sigurimit dhe stabilitetit në Transkaukazi
Këshilli i ministrave të punëve të jashtme të Bashkësisë
Rusia dhe Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) do të n
Pas përfundimit të operacionit ushtarak të Forcave Ndërkombëtare të Bashkëveprimit për Sigurimin në provincën afgane Helmand komanda e kontigjentit amerikan refuzoi të japë urdhrin për eliminimin e plantacioneve të të mbjellave të lulekuqes së opiumit.
Në Rusi i konsiderojnë kontratat e gazit me Ukrainën si të balancuara, por janë gati të zhvillojnë negociata për shqyrtimin e çmimit të gazit, deklaroi Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin pas takimit me homologun e vet ukrainas Nikollai Azarov.
Shtëpa e Bardhë pret zhvillimin e bisedës telefonike të presidentëve të Rusisë dhe SHBA-në lidhje me çështjen e nënshkrimit të Traktatit të ri mbi Armatimet Starategjike Ofensive (ASO), njoftoi Sekretari për shtyp i administratës amerikane Robert Gibbs.
  Samiti i 16 vendeve të euro zonës në Bruksel miratoi planin e ndihmës për Greqinë, 1/3 e së cilës do ta sigurojë Fondi Monetar Ndërkombëtar.
NATO shprehet e gatshme për asgjesimin e të mbjellave të lulekuqes së opiumit në Afganistan, në qoftë se një detyrë të tillë ia ngarkon asaj OKB.
Gjatë mungesës së progresit të dukshëm në negociatat e zhvilluara p
Rusia dhe SHBA përfunduan pjesën kryesore të negociatave për ASO, por data konkrete e nënshkrimit të Traktatit të ri akoma nuk është bërë e ditur, deklaroi Përfaqësuesi zyrtar i MPJ së Federatës Ruse Andrei Nesterenko.
ASO,
Angela Merkel nuk del kundër dhënies së ndihmës ndërkombëtare Greqisë për shpëtimin e saj nga falimentimi shtetëror.
  Liderët e katër vendeve kryesore të Europës Lindore do të
Kina përsëri doli për rregullimin e problemit bërthamor iranian me anë të negociatave.
Delegacioni i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europian (APKE) po vazhdon të mbledhë materiale për raportin në lidhje me gjendjen në Kaukazin e Veriut.
Liderët e 27 vendeve të BE do të mblidhen në Bruksel në samitin tradicional pranveror, i cili kësaj radhe është organizuar në një format të pazakontë "dy në një".
Problematika e gazit është një nga më kryesoret në negociatat e Moskës të kryeministrave rus dhe ukrainas, përkatësisht, Vladimir Putin dhe Nikollai Azarov.
Këshilli i OKB-së për të drejtat e njeriut dënoi veprimtarinë e ndërtimit të vendbanimeve hebree në Jeruzalemin Lindor.
Pentagoni është shumë afër përfundimit të punës mbi doktrinën e re bërthamore të vendit.
Drejtori i Shërbimit Federal për kontrollin ndaj qarkullimit të drogës të Federatës Ruse Viktor Ivanov në mbledhjen e Këshillit të Rusi-NATO në Bruksel paraqiti planin rus për likuidimin e prodhimit të drogës afgane, njofton Agjencia informative RIA Lajmet.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
3
6
7
8
12
13
14
16
20
21
22
24
26
27
28
30