×
Politikë Tetor 2009
Pikësynimin kryesor të turneut të përfunduar këto ditë të
Në Bangalore në jug të Indisë u zhvillua takimi i ministrave të punëve të jashtme të Rusisë, Indisë dhe Kinës.
Presidentët e Rusisë dhe SHBA-s, përkatësisht, Dimitri Medvediev dhe Barak Obama shpresojn
Nënpresidenti i SHBA-s Joseph Bide, i cili ka ndërmarrë aktualisht një udhëtim nëpër vendet e Europës Lindore, pas Polonisë dhe Rumanisë do të vizitojë Çekinë.
Nënpresidenti amerikan Joseph Bide po fillon vizitën e vet në vendet e Europës Qendrore dhe asaj Lindore. Më 21 tetor ai do të vizitojë Poloninë, ndërsa më pas Rumaninë dhe Çekinë.
Gazsjellësi me itinerar nga Rusia në Europë “South Stream” (“Rryma Jugore”) do të kalojë nëpër territorin e Serbisë.
Më 20 tetor u zhvillua vizita e parë në historinë e marrëdhënieve dypalëshe e Presidentit të Federatës Ruse Dimitri Medvediev në Serbi. Programi i vizitës njëditore ishte mjaft i ngjeshur dhe i larmishëm.
Sipas njoftimeve të agjencive informative, Nënpresidenti i SHBA-s Joseph Bide në periudhën kohore nga 20 deri më 24 tetor do të duhet të vizitojë Poloninë, Çekinë dhe Rumaninë.
Rusinë dhe Serbinë i bashkon përvoja jashtëzakonisht e pasur e bashkëpunimit, qëllimet e ngjashme dhe interesat pragmatike reciproke.
FKRO demonstruan një “shpejtësi të paparë”. Marrëveshja mbi krijimin e Forcave
Detyrë e strategjisë së re natoviane në Afganistan është mbrojtja e popullsisë civile. Për këtë u deklaroi përfaqësuesve të OSBE-s Zëvendësi i komandantit të forcave të bashkuara ISAF, gjenerali britanik Jim Dutton.
Sipas mendimit të shumë vëzhguesve, vizita e Sekretares amerikane të shtetit Hillary Clinton në Moskë dëshmon për atë, se Presidenti Barak Obama po ndryshon seriozisht orientimet politike duke korrigjuar gabimet e administratës së Bushit.
Sot u zhvillua takimi i presidentëve të Rusisë dhe Çekisë në rezidencën presidenciale “Barviha” në periferitë e Moskës.
Me sa duket nga të gjitha, në serialin fort të zgjatur politiko-ushtarak mbi dislokimin e sistemit amerikan të Mbrojtjes Antiraket (MAR) në Europë, po përvijohet më në fund episodi i subjektit përfundimtar.
Para se të diskutojë mundësitë e bashkëpunimit të sferën e Mbrojtjes Antiraket (MAR) Rusia duhet të perceptojë fillimisht thelbin e konceptit të ri të SHBA-s.
Sekretarja amerikane e shtetit Hillary Clinton takohet më 13 tetor në Moskë me homologun e saj Sergei Lavrov, kurse më pas me Presidentin e Federatës Ruse Dimitri Medvediev.
Të hënën, më 12 tetor, në Moskë mbërriti Sekretarja amerikane e shtetit Hillary Clinton, kurse të martën do të fillojë pjesa zyrtare e vizitës së saj.
Roli i parlamentarëve në krijimin e arkitekturës së re të sigurimit euroatlantik
Këshilli i Sigurimit të Rusisë po përpunon doktrinën e re ushtarake.
SHBA-s po shprehin interesim të gjallë për studimin e leverdive të ndërsjellta
Rusia i konfirmon garancitë e sigurimit Ukrainës dhe Kazakistanit. Këto teza do të përfshihen në Traktatin e ri mbi shkurtimin e Armatimeve Strategjike Ofensive, të cilin po e diskutojnë tani Moska dhe Uashingtoni.
Raporti që u paraqit javën e kaluar nga Komisioni ndërkombëtar, i cili nën drejtimin e BE u morr me hetimin e rrethanave të shpërthimit të luftës në Kaukaz në gusht të vitit 2008, tashmë stimuloi lindjen e debateve mjaft serioze.
Vëzhguesit ndërkombëtarë mund të kthehen në Abkhazi vetëm me kushtet e vendosura nga Suhumi, pa politizim të situatës.
Në njoftimet mbi mbledhjen e Këshillit Rusi-NATO, që u zhvillua në Bruksel, shumë
Marrëdhëniet midis Rusisë dhe NATO-s mund të dalin në një nivel të ri cilësor.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2009
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31