×
Politikë Gusht 2009
Vizita e pritshme e Kryeministri të Rusisë Vladimir Putin në Poloni komentohet nga doktori i shkencave
Në Moskë po zhvillohet etapa e parë e stërvitjeve ushtarake komando-shtabore të Forcave të Reagimit Operativ të shteteve-an të Organizatës së Traktatit mbi Sigurimin Kolektiv (OTSK) në të cilën hyjnë Armenia, Bjellorusia, Kazakistani, Kirgizia, Federata Ruse, Taxhikistani dhe Uzbekistani.
Osetia e Jugut filloi të marrë gazin rus. Furnizimin e drejtpërdrejtë të “lëndës së kaltër djegëse” nga Rusia në Chinvali e hapi sot Vladimir Putin.
Ekstremistët po ndezin prirjet e separatizmit në Kaukazin e Veriut mbi bazë të problemeve të brendshme të rajonit.
I propozojmë tani vemendjes së vizitorëve të sajtit tonë replikën e vëzhgusit të pavarur Boris Tumanov.
Zgjedhjet presidenciale, të dytat në historinë e Afganistanit, të cilat u zhvilluan në dit
U bë e ditur se Kompania “Boeing Co” propozoi konstruktimin e raketave-kap mobile për sistemin amerikan të mbrojtjes antiraket (MAR) në Europë, si alternative të projektit tashmë ekzistues të ndërtimit të objekteve ushtarake në Poloni dhe Çeki.
Pas aktit terrorist të radhës në Kaukazin e Veriut u zhvillua mbledhja e jashtëzakonshme urgjente e shtabit operativ të komisionin antiterrorist, në të cilën Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev shkarkoi nga detyra Ministrin e punëve të brendshme të Ingushetisë Rusllan Meirijev.
Njoftimet nga Gjeorgjia, të cilat këto kohët e fundit e kanë humbur disi mprehtësinë e vet, filluan sërisht të duken në faqet e para të mjeteve ruse dhe botërore të informimit masiv.
Moska është tej mase e interesuar për atë, që Kaspiku të mbetet zonë e fqinjësisë së mirë, stabilitetit dhe bashkëpunimit me leverdi reciproke midis 5 vendeve që ndodhen në këtë rajon.
Sekretari i ri i Përgjithshëm i Aleancës VeriAtlantike në konferencën
Vizita e paradokohshme e kryeministrit të Rusisë Vladimir Putin në Abkhazi u vlerësua në Tbilisi si shkelje e kufijve shtetërorë të Gjeorgjisë, të “njohur mbarëbotërisht”. “Konfirmimi nuk është i padiskutueshëm.
Administrata e tanishme e SHBA-s ka ndërmend tashmë që në këta muajt e afërt të përfundojë rishikimin e politikës përkatësisht dislokimit të sistemeve të mbrojtjes antiraket në Europën Lindore.
“Plani Medvediev-Sarkozi mbetet i vetmi kod qendrimi, sjelljeje në rajon. Në këtë m
Ngjarja më kryesore dhe gjerësisht e komentuar e ditës së sotme u bë mesazhi i Presidentit të Rusisë Dimitri Medvediev drejtuar homologut të tij ukrainas Viktor Jushenko.
Rusia nuk e fsheh aspak, se lidh me Sekretarin e ri të Përgjithshëm të NATO-s, ish Kryeministrin e Danimarkës Anders Fogh Rasmussen shpresën për shëndoshjen e marrëdhënieve më Aleancën VeriAtlantike.
Midis pyetjeve, që lindin krejtësisht natyrshëm në lidhje me përvjetorin e radhës të tragjedisë jugosllave, është edhe një jo pak e rëndësishme.
Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë pranë NATO-s Dimitri Rogozin
Rusia do të zhvillojë bashkëpunimin në format të plotë me Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë, duke i ndihmuar ato në garantimin e sigurisë, i pëlqen apo si pëlqen kjo kujtdo qoftë.
Një vit më parë, herët në mëngjesin e 8 gushtit, n
Perëndimi po rivlerëson ngjarjet e një të kaluareje një vjeçare në Kaukaz.
Në vigjilje të përvjetorit të parë të konfliktit gjeorgjiano-osetinianojugor Presidenti i republikës së vetëshpallur Eduard Kokoiti deklaroi, se populli i tij është i gatshëm të bashkohet me Rusinë.
Njohja e pavarësisë së Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë nga ana Rusisë vitin e kaluar ishte e drejtuar për shpëtimin e banorëve të këtyre republikave nga agresioni i Gjeorgjisë dhe nuk ishte planifikuar kurrësesi që më parë.
Që nga 3 gushti kolltukun e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s do ta zërë ish Kryeministri i Danimarkës Anders Figh Rasmussen. Ai ndërroi në këtë post hollandezin Jaap de Hoop Scheffer.
Me afrimin e përvjeorit të parë të agresionit të Gjeorgjisë, të ndërmarrë kundër ish autonomisë së saj-Osetis së Jugut, i cili filloi më 8 gusht të vitit 2008, situata në rajon po fillon të acarohet sërish.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2009
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31