60 persona të tjerë janë shpallur të zhdukur pasi rrëshqitja e dheut mbuloi një pjesë të një fshati në jugperëndim të vendit, deklaroi në një intervistë për mediat lokale Presidenti meksikan Enrique Peña Nieto.

Në fund të javës së kaluar dy stuhi tropikale goditën njëkohësisht Meksikën nga Oqeani Atlantik dhe Oqeani Paqësor. Meteorologët tregojnë se herën e fundit një goditje e tillë e njëkohshme e fatkeqësive natyrore në Meksikë ishte vërejtur në vitin 1958.